Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chcesz mieć zdrowe serce? Regularnie gotuj, prasuj, zmywaj i sprzątaj mieszkanie

Chcesz mieć zdrowe serce? Regularnie gotuj, prasuj, zmywaj i sprzątaj mieszkanie
Domowe obowiązki są jak gimnastyka! Może właśnie dlatego kobiety są zdrowsze i statystycznie żyją dłużej? (Fot. Getty Images)
Pranie, sprzątanie, zmywanie naczyń i gotowanie to czynności żmudne i przez wiele osób nielubiane. Okazuje się jednak, że regularne wykonywanie prac domowych może przynieść nam nieoczekiwane korzyści.
Reklama
Reklama

Trudno uznać sprzątanie za atrakcyjną formę spędzania czasu. Wielu z nas postrzega domowe obowiązki jako czynności żmudne i nieprzyjemne. Zachęcić do podejmowania takowych rutynowych aktywności mogą jednak rezultaty nowego badania naukowego. Okazuje się bowiem, że zmywanie naczyń, pranie, odkurzanie, przyrządzanie posiłków oraz prace w ogródku mogą być korzystne dla zdrowia. Zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkrył, iż regularne wykonywanie tych niewdzięcznych czynności zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu.

Uczeni doszli do tych wniosków po przeprowadzeniu eksperymentu z udziałem 5 500 kobiet w wieku od 63 do 97 lat. U żadnej z nich przed badaniem nie stwierdzono przebytej choroby serca. Uczestniczki w okresie od maja 2012 roku do kwietnia 2014 roku każdego dnia nosiły akcelerometr mierzący ich dzienną aktywność fizyczną. Następnie naukowcy obserwowali stan zdrowia badanych do lutego 2020 roku. U 616 kobiet zdiagnozowano chorobę sercowo-naczyniową, u 268 chorobę wieńcową, 253 uczestniczki doświadczyły udaru mózgu, zaś 331 zmarło z powodu chorób serca.

Analizując wyniki badania uczeni odkryli, że u kobiet, które wykonywały prace domowe przez cztery godziny dziennie, aż o 62 proc. mniejsze było ryzyko zgonu w wyniku schorzeń układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do pań wykonujących rzeczone prace w czasie krótszym niż dwie godziny dziennie. Osoby, które sprzątaniu i gotowaniu poświęcały najwięcej czasu, wykazywały o 43 proc. mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową oraz o 30 proc. niższe ryzyko udaru mózgu.

Zdaniem dr Steve'a Nguyena, głównego autora badania, wyniki analizy pokazały, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma nawet pozornie niewielka dawka aktywności fizycznej. "Dowody ze świata nauki jednoznacznie wskazują, że każda forma ruchu odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Poświęcanie większej ilości czasu na ruch, który obejmuje szeroki zakres powszechnie wykonywanych czynności, skutkuje obniżeniem ryzyka poważnych schorzeń. To bardzo ważne, byśmy uświadomili sobie korzyści płynące z podejmowania tych codziennych aktywności" – podsumował.

I dodał, że w przyszłości należy przeprowadzić więcej szeroko zakrojonych badań. Może tym razem, dla odmiany, z udziałem panów… 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama