Menu

Brytyjscy naukowcy opracowali sposób na usypianie dzieci

Brytyjscy naukowcy opracowali sposób na usypianie dzieci
Czy pilnujecie wieczornej rutyny u swoich dzieci? (Fot. PAP)
Każdy rodzic wie, że układanie pociech do snu to zadanie, które potrafi wymęczyć i wytrącić z równowagi najspokojniejszego człowieka. Na szczęście naukowcy też mają dzieci i sami muszą mierzyć się z tym problemem. Badacze z University of Manchester postanowili zająć się tym problemem fachowo...
Reklama

Zespół złożony z 59 psychologów z University of Manchester nie odkrył Ameryki. Badacze wyszli bowiem z założenia, że ułożenie dziecka do snu powinien poprzedzać cały szereg czynności, m.in. mycie zębów i czytanie bajek. W swojej pracy postanowili jednak doprecyzować, jakie to dokładnie powinny być zadania i w jakiej kolejności muszą być wykonywane, żeby ułatwić zaśnięcie zamiast rozbudzać.

Na koniec eksperci sporządzili listę podstawowych czynności związanych z pójściem spać, a każdej z nich przypisali określoną liczbę punktów. I dodali, że rodzice, którzy chcą uzyskać optymalną metodę usypiania swojego dziecka, powinni stworzyć taką kombinację czynności, która w sumie pozwoli uzyskać przynajmniej 50 punktów.

Najwyżej punktowane, a co za tym idzie najważniejsze w wieczornej rutynie, jest mycie zębów. Tej banalnej czynności badacze przyporządkowali aż 35 punktów. Za kładzenie dziecka do łóżka codziennie o tej samej porze daje 20 punktów, czytanie książek przed snem to kolejne 15 punktów. Rodzice, którzy doprowadzą do tego, że ich szykująca się do spania pociecha nie będzie korzystać w łóżku z żadnych urządzeń elektronicznych zyskują 10 punktów. Tyle samo punktów można sobie dopisać za rozmowę z dzieckiem czy śpiewanie mu kołysanek. Również 10 punktów można dostać za dopilnowanie tego, żeby - leżąc już w łóżku - dziecko nic już nie jadło lub nie piło. Żeby to osiągnąć, trzeba oczywiście zadbać o to, żeby pociecha wcześniej zjadła kolację.

Ocywiście nie chodzi o to, by wykonać wszystkie wymienione wyżej czynności - choć oczywiście mycia zębów nie należy pomijać nie tylko ze względu na sen. Specjaliści twierdzą, że każdy rodzic powinien odnaleźć własną kombinację tych zadań. Dlatego zalecają, żeby przez siedem dni dołączyć poszczególne aktywności z wymienionej wyżej listy, aż powstanie skuteczna rutyna.

W poświęconym tej metodzie artykule opublikowanym na łamach "PLOS One" wypowiedział się główny autor badania, dr George Kitsaras. Stwierdził, że opracowana przez jego zespół propozycja to nic innego jak zachęta do wprowadzenia rytuałów towarzyszących zasypianiu. Jego zdaniem takie powtarzane każdego wieczoru czynności są istotnym elementem w życiu dzieci i mają istotny wpływ na ich zdrowie i dobre samopoczucie.

Wcześniejsze badania opublikowane w czasopiśmie "Sleep" wykazały, że wprowadzenie takiej wieczornej rutyny skutkuje poprawą jakości snu i wydłużeniem jego czasu. Dzieci, które miały jasno określony porządek czynności do wykonania przed zaśnięciem spały średnio o ponad godzinę dłużej niż te, które nigdy nie miały ustalonej rutyny zasypiania.

Według American Academy of Sleep Medicine, na takie wieczorne rytuały dziecka powinny mieć formę ściśle określonej sekwencji przyjemnych i uspokajających czynności takich jak kąpiel, czytanie bajek, opowiadanie historii. Jak wskazują badania, im częściej jest ona powtarzana, tym lepsze daje efekty.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.04.2021
GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama