Menu

Bingo i szachy, czyli zagraj dla zdrowia mózgu

Bingo i szachy, czyli zagraj dla zdrowia mózgu
Regularne granie ma wpływ na poprawę pamięci, szybkość myślenia i rozwiązywania problemów. (Fot. Getty Images)
Osoby, które po siedemdziesiątce regularnie grają w bingo, szachy, karty czy rozwiązują krzyżówki, mogą cieszyć się lepszymi zdolnościami poznawczymi. Regularne oddawanie sią takim rozrywkom poprawia pamięć, szybkość myślenia i rozwiązywania problemów.
Reklama

Psychologowie z Uniwersytetu w Edynburgu stwierdzili, że ci, którzy rutynowo grali w gry, osiągali lepsze wyniki w testach pamięci i myślenia niż osoby, które rezygnowały z takich gier. Równocześnie, w przypadku graczy zaobserwowano mniejszy spadek funkcji pamięci i szybkiego myślenia.

Dr Drew Altschul wskazuje, że dla osób w wieku 70 lat i starszych granie w gry może być pozytywnym zachowaniem w zakresie zmniejszania pogorszenia funkcji poznawczych.

Naukowcy twierdzą, że takie odkrycia pomagają lepiej zrozumieć, jaki styl życia i zachowania mogą być związane z zachowaniem lepszego zdrowia poznawczego w późniejszym wieku. Badanie może również pomóc ludziom w podejmowaniu decyzji o tym, jak najlepiej chronić mózg w miarę starzenia się.

Naukowcy twierdza, że wypełnianie czasu różnego rodzaju grami jest elementem zdrowego stylu życia. (Getty Images)

"Chociaż umiejętności myślenia i funkcje poznawcze niektórych osób mogą się pogarszać wraz z wiekiem, badania te stanowią kolejny dowód na to, że nie musi to być nieuniknione" - wskazuje Caroline Abrahams, dyrektor w organizacji charytatywnej Age UK.

Dodaje, że takie aktywności, jak chociażby rozwiązywanie krzyżówek czy wypełnianie czasu różnego rodzaju grami, mogą stanowić kolejny element zdrowego stylu życia, obok aktywności fizycznej i zdrowej diety.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama