Menu

Awantura o suknię Jennifer Lopez

Awantura o suknię Jennifer Lopez
Jennifer Lopez podczas rozdania nagród Grammy w 2000 roku w kreacji Versace - suknia ta była na ustach wszystkich. (Fot. Getty Images)
O ikonicznej kreacji Versace, w której Jennifer Lopez pojawiła się w finale wrześniowego pokazu włoskiego domu mody, znów jest głośno. Powodem kontrowersji jest pozew o rzekome skopiowanie kultowego projektu przez popularną markę odzieżową.

Gdy Jennifer Lopez pojawiła się we wrześniu na pokazie Versace w replice ikonicznej sukni, którą miała na sobie podczas rozdania nagród Grammy w 2000 roku, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń w branży modowej ostatnich miesięcy.

Gwiazda w finale show przespacerowała się po wybiegu mając na sobie odważną, skąpą kreację pokrytą charakterystycznym wzorem przywodzącym na myśl dżunglę. Jej obecność wywołała falę zachwytów - nie tylko zresztą w kontekście samej sukni, ale i oszałamiającego wyglądu piosenkarki, która w tym roku skończyła 50 lat.

Włoski dom mody Versace jest jednym z ulubionych projektantów Jennifer. Na zdjęciu z Donatellą Versace w 2002 roku. (Fot. Getty Images)

Powłóczysta kreacja z pokaźnych rozmiarów dekoltem oraz imponującymi wycięciami była oczywistym nawiązaniem do legendarnej sukni, w której Lopez zaprezentowała się przed laty na jednej z najważniejszych corocznych imprez muzycznych.

Włoski dom mody przygotował nie lada niespodziankę dla fanów - odziana w odświeżoną wersję legendarnej sukni Lopez, która kroczyła po wybiegu ramię w ramię z samą Donatellą Versace, wywołała owacje uczestniczących w pokazie gości. I w imponujący sposób złożyła hołd kultowej marce i jej dziedzictwu.

Słynna suknia znów jest na ustach wszystkich – tym razem jednak w kontrowersyjnym kontekście. Ikoniczny projekt stał się bowiem zarzewiem sądowej batalii zainicjowanej przez Versace. Jak donosi “Forbes”, włoski dom mody pozywa popularnego producenta fast fashion, a zarazem jedną z ulubionych marek celebrytek, takich jak Kylie Jenner, mianowicie Fashion Nova, za rzekome kopiowanie i powielanie niektórych z jej najpopularniejszych kreacji - w tym legendarnej sukni Jennifer Lopez.

Według doniesień, 35-stronicowy pozew Versace ma na celu “powstrzymanie marki Fashion Nova od sprzedaży skopiowanych ubrań oraz wyegzekwowanie odpowiednich odszkodowań”. Oprócz zielonej sukni Lopez, w zarzutach uwzględniono również plagiat wielokolorowego printu "Pop Heart” oraz charakterystycznego czarno-złotego nadruku "Barocco".

W swoim oświadczeniu Versace zarzuca pozywanej marce “chęć czerpania korzyści finansowych z celowego wykorzystywania renomy i popularności włoskiego domu mody poprzez kopiowanie chronionych prawem autorskim wzorów, znaków towarowych i elementów ubioru”.

Fashion Nova nie po raz pierwszy mierzy się z zarzutami o kopiowanie projektów znanych designerów. Marka zasłynęła wypuszczeniem na rynek imitacji sukni ślubnej Meghan Markle. Sukienka ta nie była, co oczywiste, odosobnionym przypadkiem w branży, a raczej symbolem kierunku, w jakim podąża wielu producentów z sektora fast fashion, słynących z naśladownictwa i tworzenia tzw. inspirowanych ubrań.

W lutym markę zaatakowała w mediach społecznościowych Kim Kardashian West, która zarzuciła jej odtworzenie śmiałej sukienki autorstwa Thierry’ego Muglera, którą gwiazda miała na sobie podczas gali Hollywood Beauty Awards.

"To przerażające, że firmy odzieżowe kopiują projekty, które pochłonęły krew, pot i łzy prawdziwych projektantów - projektantów, którzy włożyli całą swoją energię we własne, oryginalne pomysły" - skomentowała wówczas na Twitterze nie kryjąc oburzenia.

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.01.2021
GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

Sport


Sport