Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Amerykańscy naukowcy mają nowy pomysł na stworzenie kotów przyjaznych alergikom

Amerykańscy naukowcy mają nowy pomysł na stworzenie kotów przyjaznych alergikom
Koty to wyjątkowe zwierzęta... (Fot. Getty Images)
Naukowcy od dawna pracują nad wyhodowaniem odmiany kotów, które będą mogły bez problemu mieszkać w domu osób uczulonych na ich sierść. Być może już niedługo takie zwierzęta się pojawią. Ma w tym pomóc technologia edycji genomu CRISPR.

Reklama
Reklama

Aż u 15 proc. ludzi kontakt z kotem wywołuje objawy alergii, takie jak kichanie czy zaczerwienienie oczu. Uważa się, że głównym winowajcą jest białko Fel d 1, znajdujące się w ślinie tych zwierząt, a co za tym idzie na ich sierści.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że znaleźli skuteczny sposób na to, by pozbyć się alergenu za pomocą technologii edycji genomu CRISPR. Odkrycie, które zostało opisane w poniedziałek 28 marca w "The CRISPR Journal", może utorować drogę do powstania hipoalergicznych kotów.

Naukowcy z firmy biotechnologicznej InBio (wcześniej Indoor Biotechnologies) w Wirginii postanowili wykorzystać nagrodzoną Nagrodą Nobla technologię edycji genów CRISPR, która działa jak molekularne nożyczki. Badania in vitro, czyli prowadzone na hodowanych w laboratorium próbkach komórek kota, wskazują, że można bezpiecznie i skutecznie zapobiec wytwarzaniu uczulającego białka.

Analizując DNA 50 kotów domowych i 24 kotów egzotycznych (m.in. lampartów i lwów), naukowcy z InBio zidentyfikowali fragmenty dwóch genów mające kluczowe znaczenie dla wytwarzania Fel d 1, które można edytować za pomocą CRISPR. Zauważyli też, że u różnych gatunków kotów są znaczące różnice w ekspresji tych genów, co może znaczyć, że alergen nie jest dla ich funkcjonowania szczególnie istotny.

"Nasze dane wskazują, że usunięcie genu kodującego białko Fel d 1, czyli eliminacja głównego alergenu u źródła, to realne i racjonalne rozwiązanie, które może przynieść znaczne korzyści osobom cierpiącym na alergię na koty" – piszą autorzy badania.

Jednak od badań komórkowych in vitro do hodowli hipoalergicznych Mruczków i Filemonów jeszcze daleka droga. Naukowcy zastrzegają, że na razie potrzebne są dalsze badania, zanim od eksperymentów na komórkach będą gotowi przejść do eliminacji genu metodą CRISPR u żywych zwierząt.

To nie pierwsza próba eliminacji kociego alergenu. W 2020 roku produkująca karmy dla zwierząt domowych Purina wypuściła linię karmy dla kotów z dodatkiem składnika na bazie jaj, który ma ograniczać występowanie Fel d 1 w ich ślinie. Próbowano też opracować szczepionkę dla kotów, która obniży poziom białka Fel d 1.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama