Menu

"50 Twarzy Greya" najchętniej kupowaną książką dekady w Stanach Zjednoczonych

"50 Twarzy Greya" najchętniej kupowaną książką dekady w Stanach Zjednoczonych
Autorka książkowego bestelleru, E.L. James. (Fot. Getty Images)
Trylogia autorstwa E.L. James, 50 Twarzy Greya, znalazła się na szczycie zestawienia bestsellerów minionej dekady w Stanach Zjednoczonych. Łączna sprzedaż trzech książek z tej serii wyniosła prawie 35 milionów egzemplarzy.
Reklama

Pierwsza część trylogii sprzedała się w ponad 15 mln egzemplarzy, pozostałe części, które zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce w zestawieniu opublikowanym przez The NPD Group, sprzedały się w nakładzie 10,4 mln i 9,3 mln egzemplarzy.

Świetny wynik książek E.L. James może zaskakiwać, bo powieści nie należały do najchętniej kupowanych powieści. W 2010 roku prawie 80 proc. najlepiej sprzedających się tytułów to była beletrystyka, jednak potem popularność tego gatunku gwałtownie spadła. W 2019 roku zaledwie co trzecia pozycja na liście bestsellerów należała do literatury pięknej.

"W drugiej połowy dekady czytelnicy chętniej sięgali po tytuły informacyjne, co pokazywał wzrost sprzedaży książek kucharskich, poradników i tych poświęconych polityce" - zauważyła Kristen McLean, analityk branży wydawniczej NPD Bookscan.

W ciągu ostatniej dekady w Stanach sprzedano ogółem 6,5 miliarda książek i 1,8 miliarda e-booków. "Na początku dekady spodziewano się, że cyfrowe wydania książek zdziesiątkują sprzedaż książek drukowanych" - przyznała McLean. "Jednak książki drukowane są zaskakująco odporne. Po osiągnięciu wysokiego poziomu w 2013 roku e-booki stale tracą swój udział w rynku w porównaniu z wydawnictwami drukowanymi. Patrząc w przyszłość, wzrost audiobooków to kolejny trend, który powinien utrzymać się jeszcze w następnej dekadzie" - dodała.

Wskazuje też, że jednym z trendów, który wpływa na czytelnictwo, a tym samym na rynek wydawniczy, jest pojawienie się smartfonów i tabletów. Jak wskazuje McLean, książkom trudno konkurować z łatwo dostępnymi podcastami, audiobookami, ale przede wszystkim filmami i serialami. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.10.2020
GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama