Co jeść, by poprawić pamięć i zapobiec pogorszeniu możliwości intelektualnych?

To, jaki prowadzimy styl życia, ma niebagatelne znaczenie w kontekście naszego stanu zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nie jest tajemnicą, że nadmiar stresu połączony z niewystarczającą ilością snu i brakiem aktywności fizycznej fatalnie wpływa na cały organizm, m.in. na mózg.
Aby zwiększyć wydajność kluczowego organu układu nerwowego, warto również zadbać o odpowiednio zbilansowaną, bogatą w witaminy i minerały dietę. Komponując posiłki wyeliminujmy zatem żywność wysoko przetworzoną, a także zwróćmy uwagę na prawidłową zawartość makroskładników – łatwo przyswajalnego białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów złożonych.
Chcąc zapobiec deficytom funkcji poznawczych, czyli przetwarzania, analizowania i zapamiętywania informacji, włączmy do jadłospisu konkretne pokarmy, które charakteryzują się obecnością składników wspierających zdrowie mózgu. Należą do nich m.in. brokuły.

"Są bogate w błonnik i przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych. Te zaś, jak wykazały liczne badania naukowe, zwiększają ryzyko demencji. Brokuły zawierają również witaminę K, która ma zbawienny wpływ na pamięć" – tłumaczy w rozmowie z magazynem "Real Simple" dietetyczka Stacey Cleveland.
Podobnie działanie wykazują ciemne warzywa liściaste, takie jak szpinak czy jarmuż. "Prócz cennej witaminy K kryją w sobie bogactwo kwasu foliowego, luteiny i beta-karotenu, które wspomagają funkcje poznawcze" – wyjaśnia dietetyczka sportowa Roxana Ehsani.
W naszym menu nie powinno także zabraknąć pestek dyni, które są skarbnicą antyoksydantów. "Ponadto zawierają cynk, magnez, miedź i żelazo – mikroelementy zaangażowane w proces przekazywania sygnałów nerwowych w mózgu, które pozytywnie wpływają na zapamiętywanie informacji i uczenie się" – wskazuje Cleveland.

Kolejnym produktem, który warto jak najczęściej dodawać do potraw, są nasiona chia. "To doskonałe źródło kwasu alfa-linolenowego (ALA), kwasu tłuszczowego, który wspomaga funkcjonowanie mózgu, niwelując stan zapalny" – podpowiada dietetyczka Michelle Routhenstein.
Dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3 zawierają także orzechy (zwłaszcza orzechy włoskie) oraz ryby, takie jak łosoś, tuńczyk czy sardynki.
Chcąc polepszyć pamięć, włączmy też do diety niektóre owoce. "Borówki i maliny są pełne przeciwutleniaczy, które chronią komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym, a także błonnika – ten zaś korzystnie wpływa na zdrowie jelit. To bardzo istotne, gdyż mózg i układ pokarmowy są ze sobą ściśle powiązane. Zdrowe jelita wspierają hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialną za uczenie się oraz pamięć długotrwałą i przestrzenną" – wyjaśnia Ehsani.
Dietetyczka dodaje, że na funkcje poznawcze pozytywnie wpływa także gorzka czekolada zawierająca przynajmniej 70 proc. kakao. Obecne w ziarnach kakaowca flawonoidy usprawniają bowiem przepływ krwi w mózgu oraz zmniejszają gromadzenie się białek beta-amyloidowych – głównego czynnika narażającego na rozwój choroby Alzheimera.