Na aukcję trafią osobiste przedmioty ostatniego cesarza Chin

Losy Aisina-Gioro Puyi zostały przedstawione w oscarowym "Ostatnim cesarzu", brytyjsko-francusko-hongkońsko-włoskim filmie biograficznym z 1987 r. w reżyserii Bernarda Bertolucciego. Puyi, ostatni cesarz z dynastii Qing, został wyniesiony na tron Państwa Środka w 1908 r., gdy miał zaledwie dwa lata. 12 lutego 1912 r. podczas rewolucji Xinhai, która doprowadziła do proklamowania Republiki Chińskiej, został zmuszony do abdykacji.
W latach trzydziestych XX wieku został jeszcze władcą państwa Mandżukuo, utworzonego przez Japonię na okupowanych przez nią obszarach Mandżurii (w północno-wschodnich Chinach). Po inwazji Armii Czerwonej na Mandżukuo w 1945 r. i włączeniu go ponownie w obszar terytorialny Chin (pod dawną nazwą Mandżuria), Aisin-Gioro Puyi trafił do niewoli – najpierw radzieckiej, później chińskiej.
Ostatecznie w 1959 r. został zwolniony z więzienia i prowadził życie zwykłego obywatela Chińskiej Republiki Ludowej. Pracował jako ogrodnik i archiwista. Zmarł w Pekinie w 1967 r.
Przedmioty, które trafią na aukcję, pochodzą z okresu 5-letniego uwięzienia "ostatniego cesarza" na Syberii. Poza tzw. zegarkiem astronomicznym są to m.in. papierowy wachlarz z inskrypcjami, notatnik z zapiskami, akwarele i oprawiona w skórę kopia "Analektów" Konfucjusza (zapisu najwcześniejszej konfucjańskiej refleksji moralnej, połączonej z opisami dawnego chińskiego społeczeństwa).
Rzeczy te można obecnie obejrzeć w Hongkongu (do 31 marca). Następnie będą prezentowane na wystawach w Nowym Jorku, Singapurze, Londynie, Tajpej i Genewie. Aukcja zostanie zorganizowana przy okazji otwarcia nowej azjatyckiej siedziby Phillipsa w dzielnicy kulturalnej West Kowloon w Hongkongu. Z zapowiedzi wynika, że odbędzie się jeszcze w tym roku, choć nie podano konkretnego terminu.