W Japonii odkryto lustro i miecz sprzed... 1 700 lat

Kurhan Tomio Maruyamy to największy w Japonii grobowiec stożkowy, datowany na drugą połowę IV w. Miedziane lustro i żelazny miecz archeolodzy znaleźli w górnej części kopca, który ma 109 m średnicy i trzy poziomy. Najpierw natrafili na wykopaną z boku komorę grobową, w której znajdowała się trumna wykonana z drewna sośnicy japońskiej. Lustro i miecz były ułożone na trumnie.
Lustro ma kształt tarczy o wymiarach 64 na 31 cm. Z tyłu ma gałkę służącą do trzymania i misternie rzeźbione wzory. Jest pierwszym tego typu artefaktem odnalezionym w Japonii. Miecz ma 267 cm długości. Jego klinga nie jest prosta, lecz ma lekko falisty kształt, typowy dla mieczy "dako", których nazwa pochodzi od węża. To najstarszy i najdłuższy japoński miecz tego typu.
Nara-city Board of Education hosted excavation-site tour at TOMIO MARUYAMA MOUNT where a shield-shaped bronze mirror and a snake-shaped iron sward for ceremonial use were found quite recently. This round tomb is estimated to have made in the late 4th Century.
— Isao Nishikawa (@caj88410) January 29, 2023
Nara-city Nara Pref. pic.twitter.com/ZPCN2WnTYh
Oba znaleziska zostały uznane za narodowe skarby. "Wskazują, że technologia okresu Kofun (300-710) była bardziej zaawansowana niż sądziliśmy, i są arcydziełami metalurgii tamtych czasów" – przekazał na łamach "Japan Times" Kosaku Okabayashi, zastępca dyrektora Instytutu Archeologicznego w prefekturze Nara.
Prace archeologiczne w kurhanie Tomio Maruyama prowadzone są od pół roku. Zanim rozpoczęto wykopaliska, wykonano dokładne skany laserowe całego stanowiska. W części kopca, która prawdopodobnie służyła jako przestrzeń rytualna, odkryto liczne kubki. Pozostałości glinianych instalacji drenażowych wskazują, że miejsce to mogło być zasilane w wodę ze źródła.
W kopcu zidentyfikowano również dwa inne grobowce. Jeden jest w kamiennej komorze pochodzącej z VI w. Wiek drugiego na razie nie został określony.