Menu

Naukowcy alarmują: Otyłość u dzieci negatywnie wpływa na rozwój mózgu

Naukowcy alarmują: Otyłość u dzieci negatywnie wpływa na rozwój mózgu
Mózgi dzieci z nadwagą i otyłością rozwijają się gorzej niż u ich szczuplejszych rówieśników - wynika z badań naukowców. (Fot. Getty Images)
Badań na temat negatywnych skutków nadwagi i otyłości u najmłodszych jest bez liku. Kolejnego argumentu za tym, by nie dopuścić do nadmiernego wzrostu wagi u dzieci, dostarczyli właśnie rodzicom naukowcy z Yale.
Reklama
Reklama

Zespół naukowców z Yale School of Medicine w Connecticut przeanalizował dane z obrazowania mózgów 5 169 dzieci w wieku od 9 do 10 lat. Szczególnie interesowały ich połączenia pomiędzy różnymi obszarami mózgu i ilość istoty białej, która uczestniczy w tym procesie.

Następnie badacze porównali te obserwacje ze wskaźnikami BMI dzieci - współczynnikiem, który odnosi masę ciała do wzrostu, wieku i płci dziecka. Okazało się, że wyższa waga i BMI u dzieci mogą wpływać na kluczowe obszary połączeń mózgowych, a to z kolei może wpływać na pogorszenie koncentracji uwagi i zdolności do przełączania się pomiędzy wieloma zadaniami.

Wygląda na to, że statystycznie gorsze wyniki w nauce dzieci z wyższym BMI wynikają nie tylko z czynników psychologicznych i społecznych, ale mają też podłoże biologiczne. (Fot. Getty Images)

Jak podaje MailOnline, wspomniane badanie ujawniło zmiany strukturalne, w tym znaczne upośledzenie istoty białej, w mózgach dzieci, które miały większą wagę i BMI. Do najbardziej objętych zmianami obszarów należała istota biała ciała modzelowatego – wiązka ponad 200 milionów włókien nerwowych, które łączą obie półkule mózgu. Naukowcy zaobserwowali też przerzedzenie zewnętrznej warstwy mózgu, co miało związek z upośledzeniem funkcji wykonawczych, takich jak zdolność planowania, skupiania uwagi, zapamiętywania i przełączania się pomiędzy wieloma zadaniami.

Współautorka badania Simone Kaltenhauser stwierdziła, że już wcześniej było wiadomo, że otyłość wiąże się z gorszą kondycją mózgu u dorosłych, ale badania na dzieciach do tej pory dotyczyły małych populacji lub pojedynczych aspektów funkcjonowania mózgu.

"Uderzające jest to, że zmiany te były widoczne już we wczesnym dzieciństwie. Zwiększone BMI i waga są związane nie tylko z konsekwencjami dla zdrowia fizycznego, ale także ze zdrowiem mózgu. Nasze badanie wykazało, że wyższa waga i BMI u 9- i 10-latków były związane ze zmianami w makrostrukturach, mikrostrukturach i łączności funkcjonalnej, które pogarszały kondycję mózgu" - zauważyła badaczka.

Odpowiedzialni rodzice powinni dbać o prawidłową dietę swojego dsiecka. (Fot. Getty Images)

Na kolejny aspekt zwrócił uwagę inny członek zespołu z Yale School of Medicine, Sam Payabvash, który jest specjalistą w dziedzinie radiologii i obrazowania. Jego zdaniem, wyniki badania pozwalają wyjaśnić odkrycia innych badaczy, którzy dowiedli, że wyższy wskaźnik BMI u dzieci jest związany ze słabszym funkcjonowaniem poznawczym i gorszymi wynikami w szkole.

Jedno z najbardziej kompleksowych badań, które miało na celu zbadanie związku między otyłością a osiągnięciami w nauce, ujawniło, że u dziewcząt mających nadwagę szkolne w ciągu pięciu lat spadały oceny z podstawowych przedmiotów. Dziewczęta, które miały otyłość w wieku 11 lat, osiągały niższe wyniki w nauce także w wieku 13 i 16 lat. Naukowcy stwierdzili wówczas, że przyczyną tego trendu może być słabe zdrowie psychiczne i piętno związane z nadwagą.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.11.2024
GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama