Oto jedzenie, które dodaje energii!

Dla dietetyk Allison Gross najlepszym naturalnym energetykiem jest grejpfrut. "Nie tylko jest bogatym źródłem witaminy C, ale ma też tak orzeźwiający smak, że autentycznie dodaje mi energii. Sięgam po niego jako przekąskę, ale równie chętnie łączę go z rukolą, pistacjami, awokado i lekkim cytrusowym sosem winegret, komponując orzeźwiającą sałatkę" - wyjaśnia dietetyk. Radzi też, aby wybierać owoce o białym miąższu. Im jaśniejsze są, tym mniej kalorii zawierają.
Doskonałym uzupełnieniem energetyzującej diety będzie gorzka czekolada. "Zwłaszcza że również ma właściwości przeciwzapalne" - zapewnia dietetyk Isabel Smith. Specjaliści tłumaczą, że takie działanie gorzka czekolada zawdzięcza epikatechinie, która powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie lepsze dotlenienie organizmu.
Gorzka czekolada to nie tylko cenne paliwo dla sportowców, może okazać się równie pomocna w czasie pracy lub nauki, kiedy odczuwamy zmęczenie i spadek formy. Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Kingston przyznają, że podobne działanie wykazuje sok z buraka, ale gorzka czekolada ma jedną podstawową zaletę - smakuje lepiej.
Will Cole radzi tymczasem postawić na zdrowe tłuszcze, których doskonałym źródłem jest awokado. "Zdrowe tłuszcze są niezbędne do utrzymywania stałego poziomu energii przez cały dzień" - zapewnia ekspert. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W awokado jest też dużo potasu, który reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie. Codzienną porcję zdrowych tłuszczów możemy również uzupełnić dodając do diety migdały. Orzechy zawsze są doskonałym źródłem witamin i często wymieniane są wśród produktów będących pokarmem dla mózgu.
Doskonałym paliwem mogą okazać się również owoce bogate w witaminy - sycące banany, jabłka albo daktyle. Miłośnicy zdrowego żywienia, jako swoją ulubioną przekąskę często wskazują na banany z masłem orzechowym. Nie zapominajmy też, że są to produkty bogate w magnez. Razowe produkty zbożowe, grube kasze, rośliny strączkowe, nasiona roślin oleistych, zielone warzywa, banany, daktyle, figi. A niedobór magnezu może przyczynić się m.in. do większej podatności na stres, nadpobudliwości nerwowej, osłabienia i szybszego męczenia się.
Co zaś z białkiem? Aminokwasy, z których zbudowane są białka, to budulec ludzkiego ciała. Pomagają regulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu organizm nie traci energii. Ich niedobór może prowadzić do pogorszenia kondycji fizycznej, większej podatności na stres, a nawet stanów depresyjnych. Gdzie szukać białka? Źródłami białka są ryby, mięso, produkty mleczne, fasola, jajka, sery, groch i soczewica.