Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zamiast liczyć kalorie... słuchaj żołądka

Zamiast liczyć kalorie... słuchaj żołądka
Czyli intuicyjne jedzenie.
Reklama
Reklama

Intuicyjne jedzenie jest ideą odżywiania się, która opiera się na założeniu, że stajemy się bardziej wyczuleni na naturalne sygnały płynące od organizmu. Dotyczy to przede wszystkim poczucia głodu i sytości - co oznacza, że jemy, kiedy jesteśmy głodni i przestajemy jeść w momencie, kiedy jesteśmy syci. Zwolennicy tej metody wskazują, że jest ona skuteczniejsza i prostsza niż zastanawianie się nad kalorycznością posiłków.


"Intuicyjne jedzenie, jest najbardziej naturalnym sposobem odżywiania się, i odnosi się przede wszystkim do tego ile możemy zjeść. Naturalnie potrafimy ocenić to, kiedy jesteśmy syci. Niestety z wiekiem ta umiejętność zanika - wynika z wyuczonych w dzieciństwie nawyków, jak również z wielu impulsów, jakie docierają do nas z zewnątrz" - wyjaśnia dietetyk Zuzanna Antecka.


W 2005 roku, po dwóch latach badań naukowiec Linda Bacon, opublikowała raport wskazujący na skuteczność metody intuicyjnego jedzenia. W 2006 roku Tracy Tylka z Uniwersytetu Stanowego Ohio, opublikowała badania, które wykazały, że osoby stosujące metodę intuicyjnego jedzenia charakteryzują się prawidłową masą ciała, jak również lepszym samopoczuciem.


"Myślę, że jeśli chodzi o podejście do jedzenia to warto naśladować dzieci. Proszę zauważyć, że one są najlepszym przykładem tego, na czym polega intuicyjne jedzenie - jedzą tyle ile potrzebują, i odmawiają jedzenia, gdy są już syte. Można powiedzieć, że rodzimy się z taką umiejętnością, niestety wraz z wiekiem ją zatracamy" - wskazuje dietetyk.


Dodaje, że problem przejadania się, czy też wyłączanie umiejętności intuicyjnego jedzenia, jest m.in. wynikiem tego, że w dzieciństwie byliśmy zachęcani do zjadania wszystkiego z talerza. "Myślę, że każdy z nas w dzieciństwie słyszał takie polecenia: zjedz do końca, nic nie zostawiaj, nic nie może się zmarnować. Jest to jedna z tych rzeczy, która zagłusza tę umiejętność. Patrzymy na porcję na talerzu, a nie zwracamy uwagi na to, jakie sygnały wysyła nasz organizm wskazując, że już więcej jedzenia nie potrzebuje. Dlatego zawsze zachęcam do tego, żeby zjeść mniejszą porcję, odczekać chwilę. A jeśli mimo tego wciąż jesteśmy głodni, to ewentualnie w razie potrzeby pokusić się o dokładkę" - radzi Antecka.‹

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 31.05.2024
GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama