Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Żywność przetworzona - śmiertelna przekąska

Żywność przetworzona - śmiertelna przekąska
Taka żywność zdecydowanie nie jest dla nas dobra... (Fot. Getty Images)
10-procentowy wzrost spożycia żywności przetworzonej zwiększa o 14 proc. ryzyko śmierci - wskazują najnowsze badania. Żywność wytwarzana w wielu procesach przemysłowych może okazać się śmiertelną pułapka podaną na talerzu.
Reklama

Naukowcy z Francji, którzy badali dużą populację ponad 44 tys. mężczyzn i kobiet w wieku 45 lat i starszych, odkryli silny związek między jedzeniem przetworzonym a umieralnością. Badacze wskazali, że każdy 10-proc. wzrost spożycia żywności przetworzonej np. gotowych dań, był związany z 14-procentowym wzrostem ryzyka śmierci.

Żywność przetworzona została zdefiniowana jako żywność wytwarzana w wielu procesach przemysłowych i spożywana głównie w postaci przekąsek, deserów lub dań gotowych do spożycia lub podgrzanych.

Wcześniejsze badania wskazywały na związek między spożywaniem przetworzonej żywności a wyższym ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi czy nowotworów.

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Laure Schnabel wskazuje, że "wzrost spożycia ultra-przetworzonej żywności wydaje się być związany z ogólnie wyższym ryzykiem śmiertelności wśród dorosłej populacji". Naukowcy przyznają, że konieczne są dalsze badania.

Ich zdaniem istnieje klika powodów, dla których żywność przetworzona przyczynia się do zwiększonego ryzyka śmiertelności. Naukowcy wskazują, że niektóre przetworzone produkty zawierają znaczące ilości soli i cukru, co może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto produkty przetworzone zawierają śladowe ilości błonnika.

"To badanie w istotny sposób przyczynia się do zwiększenia stale rosnącej liczby dowodów na szkodliwość zdrowotną przetworzonej żywności" - przyznaje prof. Nita Forouhi z Uniwersytetu w Cambridge. "Chociaż badania te mają charakter obserwacyjny, który ma pewne ograniczenia, autorzy podjęli zadowalające próby ich zredukowania. Ale niektóre ważne ograniczenia pozostają" - przyznaje.

 

Komentarze


  • M
    24 lutego, 09:27

    To znaczy że jak będę jadła tylko świeże to nie umrę?

  • Obserwator
    24 lutego, 20:59

    Tez umrzesz jak kazdy , ale bedziesz zyla dluzej jedzac zdrowe jedzenie.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.08.2019
GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

Sport


Reklama