Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Złamane serce to wina mózgu

Złamane serce to wina mózgu
Naukowcy przyjrzeli się stanowi, który towarzyszy ludziom ze złamanym sercem. (Fot. Getty Images)
Choć przykre i bolesne zdarzenia mogą rozdzierać naszą duszę i sprawiać, że mamy złamane serce, przyczyn takich odczuć należy szukać w mózgu. Jak wskazują naukowcy, ten stan może być związany z podwyższonym poziomem hormonów stresu.
Reklama
Reklama

Mieć złamane serce - w ten sposób często opisujemy swoje emocje, które towarzyszą nam po przykrych zdarzeniach. Naukowcy dowiedli, że "złamane serce" to nie tylko literacki opis emocji, ale również termin medyczny. Choć trudno jednoznacznie wskazać przyczynę, najnowsze badania udowadniają, że jeśli chodzi o emocje i uczucia, serce i rozum idą ze sobą w parze.

Jak donosi BBC, osłabienie i niewydolność serca, które następują nagle, często po stresującym lub emocjonującym wydarzeniu - takim jak żałoba - to rzadki i nietypowy stan zwany zespołem złamanego serca. Naukowcy długo zastanawiali się, co może być jego przyczyną. W badaniach opublikowanych na łamach "European Heart Journal" sugerują, że istotną rolę odgrywa tu reakcja umysłu na stres.

Zespół złamanego serca może być wywołany szokiem. Różni się od ataku serca spowodowanego przez zablokowane naczynia krwionośne, ale ma podobne objawy, w tym duszność i ból w klatce piersiowej. Często zdarza się w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń, ale może towarzyszyć również sytuacjom ekscytującym.

Taki stan może być chwilowy, może utrzymywać się przez kilka dni, tygodni, miesięcy, a w niektórych przypadkach może okazać się nawet śmiertelny. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale eksperci uważają, że może to być związane z podwyższonym poziomem hormonów stresu, takich jak adrenalina.

Dr Jelena Ghadri, wraz z kolegami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, przyjrzała się temu, co działo się w mózgach 15 pacjentów z zespołem złamanego serca. Skany mózgu wykazały zauważalne różnice w porównaniu ze skanami 39 zdrowych pacjentów.

"Emocje są przetwarzane w mózgu, więc można sobie wyobrazić, że ta dolegliwość rodzi się w mózgu i ma bezpośredni wpływ na serce" - wyjaśnia na łamach BBC Ghadri. Dokładna ścieżka wciąż nie jest do końca jasna, więc potrzeba więcej badań.

Joel Rose, dyrektor generalny Cardiomyopathy UK, podkreślił wagę tego badania. "To ważne badanie, pomagające ukształtować nasze rozumienie kardiomiopatii, która jest często pomijana i pozostaje czymś w rodzaju zagadki" - przyznał.

"Te odkrycia potwierdzają coś, co od dawna podejrzewaliśmy - że w zespole złamanego serca występuje interakcja mózg-serce" - wskazała prof. Dana Dawson.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama