Menu

Zaskakujący pomysł Japonii na uratowanie planety

Zaskakujący pomysł Japonii na uratowanie planety
Japońska kultura jest niezwykle ciekawa... (Fot. Getty Images)
W kraju, gdzie wiśnie kwitną najpiękniej, zmarnowanie nawet jednego ziarna ryżu uznawane jest za brak szacunku. Wpisane jest to w jedną z kulturowych praktyk - mottainai. Idea ta zakłada przede wszystkim ogromne poszanowanie dla przedmiotów, a tym samym zrównoważone podejście do ich nabywania.
Reklama

Ideę mottainai najprościej wyjaśnić można za pomocą kilku słów: to ograniczenie, ponowne użycie, recykling i szacunek. Częściej jednak to określenie oznacza przede wszystkim, "co za marnotrawstwo!". Do tego wyrażenia można się odwoływać, gdy marnuje się jedzenie lub rzeczy. W Japonii oszczędność jest bowiem bardzo mocno zakorzeniona w społeczności i kulturze.

Choć i ten element japońskiej kultury powoli się zmienia. Biorąc pod uwagę zmiany społeczne w Japonii w ciągu ostatniego stulecia - od wojen światowych do ogromnego postępu technologicznego - profesor Misuzu Asari z Graduate School of Global Environmental Studies na Uniwersytecie w Kioto zauważa, że "wiele starszych osób wie, czym jest ubóstwo, i nauczyło się mottainai na własnej skórze. Młodsze pokolenia wychowały się w czasach obfitości materialnej, więc istnieje duża przepaść między osobami starszymi a młodymi".

Koncentracja na istocie przedmiotów zachęca ludzi do wyjścia poza kulturę nabywania i wyrzucania, powodowanej często rozbuchanym konsumpcjonizmem. Ponieważ zrównoważony rozwój staje się globalnym celem, mottainai oferuje alternatywną ścieżkę, w myśl której, jeśli cenisz przedmioty, nie ma powodu, aby je wyrzucać czy marnować.

Japoński minimalizm najlepiej pokazuje, że na marnotrawstwo nie ma tu miejsca... (Fot. Getty Images)

"Koncepcja mottainai jest zakorzeniona w kulturze japońskiej, ale ostatnio istnieje tendencja, by się tym nie przejmować" - dodał w BBC Tatsuo Nanai, szef oficjalnej kampanii Mottainai. Potencjalna moc mottainai leży w jej złożonym znaczeniu, które nawiązuje do wierzeń buddyjskich. "Mottai pochodzi od buddyjskiego słowa, które odnosi się do istoty rzeczy. Można je zastosować do wszystkiego w naszym świecie fizycznym, pokazując, że przedmioty nie istnieją w izolacji, ale są ze sobą połączone" - powiedział Nanai, dodając, że "-nai" jest negacją, więc "mottainai” staje się wyrazem smutku z powodu utraty związku między dwiema istotami, żywymi i nieożywionymi. Dziś najczęściej odnosi się do marnotrawstwa.

Więź między właścicielem a przedmiotem jest fundamentalnym elementem kultury japońskiej, odzwierciedlonym we wszystkim, szczególnie w tradycyjnej sztuce naprawczej, kintsugi. Jednak w świecie masowej produkcji i konsumpcjonizmu to połączenie z przedmiotami jest trudne do utrzymania, co jedynie zwiększa nasz dystans względem środowiska i natury.

"Ludzie myśleli, że jesteśmy oddzieleni od lasów i oceanów, że jesteśmy lepsi od natury, ale kryzys środowiskowy obudził naszą świadomość, że jesteśmy częścią natury" - spuentował Nanai.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Sport

Reklama