Menu

Zaskakująca geneza zmarszczek!

Zaskakująca geneza zmarszczek!
Aby cieszyć się zdrową skórą należy przestrzegać wielu reguł. (Fot. Getty Images)
Nie tylko brak odpowiedniego nawodnienia i błędy w pielęgnacji cery powodują przedwczesne starzenie się skóry. Okazuje się, że do powstawania zmarszczek mogą przyczyniać się niektóre, pozornie niewinne, codzienne nawyki.
Reklama

Nie jest tajemnicą, że starzenie się skóry to proces nieunikniony. Możemy jednak na różne sposoby spowolnić tempo powstawania zmarszczek, prowadząc zdrowy tryb życia i na co dzień troszcząc się o właściwą pielęgnację cery. Choć zmarszczki pojawiają się wraz z upływem czasu, niektóre czynniki mogą je nasilać. Warto więc zwracać baczną uwagę na codzienne nawyki powodujące osłabienie napięcia skóry, co pozbawia ją młodzieńczego wyglądu.

Jednym z największych wrogów skóry jest... bezczynność. Potwierdzają to doniesienia naukowe. Niedawne badanie przeprowadzone przez American Medical Society for Sports Medicine wykazało, że osoby, które ćwiczyły przynajmniej 30 minut dwa razy w tygodniu, posiadały wyraźnie zdrowszą skórę niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. “Zbyt długie siedzenie przed komputerem może być sprawcą zmarszczek, ponieważ mrużenie oczu przed ekranem przez wiele godzin powoduje często powstawanie nieestetycznych bruzd między brwiami” – wyjaśnia dermatolog dr Sonia Batra.

Choć wydawać by się mogło, że największym błędem w pielęgnacji skóry jest niedbale wykonywany demakijaż, okazuje się, że równie niekorzystne może być zbyt częste mycie twarzy. Dzieje się tak na skutek pozbawiania skóry naturalnych olejów, które chronią ją, utrzymując w stanie optymalnego nawodnienia. “Kiedy skóra jest bardzo sucha i popękana, jest w większym stopniu narażona na stany zapalne, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Nie warto więc być nadgorliwym – unikajmy zbyt częstego mycia twarzy, zwłaszcza przy użyciu ostrych środków czyszczących. Warto też myć twarz letnią wodą, gdyż gorąca woda potęguje suchość skóry” - instruuje Batra.

Jak dbasz o swoją skórę? (Fot. Getty Images)

Kolejnym nawykiem sprzyjającym powstawaniu zmarszczek jest zapominanie o okularach przeciwsłonecznych. Według specjalistów powinniśmy mieć je na podorędziu nawet w pochmurne dni. “Noszenie okularów przeciwsłonecznych zapobiega mrużeniu oczu, co może pomóc w spowolnieniu powstawania tzw. kurzych łapek wokół oczu i między brwiami” – tłumaczy Batra. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV chronią ponadto skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Mimo że wypijanie dużej ilości wody jest fundamentem zdrowego stylu życia, a co za tym idzie jedną ze skuteczniejszych form dbania o zdrowie i urodę, regularnie pijąc wodę przez słomkę, możemy sobie niestety także zaszkodzić. Eksperci przekonują, byśmy porzucili plastikowe słomki – nie tylko przez wzgląd na środowisko naturalne, ale i wygląd naszej skóry. “Powtarzalny ruch zaciśnięcia warg powoduje pojawianie się zmarszczek wokół ust. Z czasem mogą stać się one bardzo głębokie i w znacznym stopniu postarzyć wizualnie naszą twarz” – wyjaśnia dermatolog dr Debra Jaliman.

Opóźnić proces starzenia się skóry można na wiele sposobów – choćby stosując nawilżające kremy, odżywiając się zdrowo czy dbając o wypijanie wystarczającej ilości wody każdego dnia. Warto również przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Redukując niektóre, tylko pozornie niezwiązane ze stanem cery przyzwyczajenia, skuteczniej ochronimy się przed powstawaniem zmarszczek.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.06.2020
GBP 4.922 złEUR 4.420 złUSD 3.968 złCHF 4.140 zł

Sport


Sport

Reklama