Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zanim wyrzucisz skórkę po bananie, policz przynajmniej do pięciu!

Zanim wyrzucisz skórkę po bananie, policz przynajmniej do pięciu!
Skórka od banana ma tyle zastosowań, że szkoda ją wyrzucać... (Fot. Getty Images)
Bo co najmniej tyle różnych zastosowań ma ta pozostałość po arcysmacznym miąższu. I nie myśl, że rzucenie jej komuś pod nogi jest jedną z propozycji. Filozofia zero waste jest bardzo pokojowo nastawiona do świata,
Reklama
Reklama

Skórka po bananie przyda się przede wszystkim ekologicznym, perfekcyjnym paniom domu. Odpowiednio zastosowana ma po pierwsze właściwości nabłyszczające. Ty decydujesz, czy wykorzystasz ją do wypolerowania butów (wykonanych z materiału skóropodobnego), srebrnych sztućców czy raczej pozbawisz kurzu i nabłyszczysz liście roślin doniczkowych. Czy warto nią polerować zęby? W tej akurat kwestii zdania są podzielone. Efekt nie jest łatwo mierzalny i opiera się głównie na osobistych, trudnych do zweryfikowania odczuciach.

Z całą pewnością możesz za to wieść nią na pokuszenie ptaki i motyle, wprost do swojego ogrodu. Słodki zapach skórek skutecznie je skusi. Tyle że te drugie mogą niestety przez spotkanie z ptakami mieć wyraźnie przetrzebione szeregi. Jeśli jednak w ogrodzie pojawią się mszyce, trzeba będzie podjąć tę decyzję szybko. Pocięte na drobne kawałeczki skórki po bananie, akurat na nie mogą podziałać odstraszająco.

Najlepiej wymieszać je z ziemią, oczywiście w pobliżu roślin. Ten bananowy odstraszacz niejako przy okazji wzmocni rośliny, gdyż podziała, jak naturalny nawóz. W przypadku roślin doniczkowych rozważ zalanie pociętych kawałeczków wodą. Po kilku godzinach woda będzie nadawała się do tego, żeby podlewać nią kwiaty. I także podziała na nie wzmacniająco.

Banan nie tylko jest smaczny - pozostałości po nim są też niezwykle użyteczne... (Fot. Getty Images)

Skórka po bananie sprawdzi się również jako błyskawiczna, regenerująca maseczka do twarzy. Wystarczy oczyszczoną skórę posmarować wewnętrzną stroną i po kwadransie zetrzeć wacikiem nasączonym wodą micelarną lub bezalkoholowym tonikiem. Cera będzie wyglądała na wypoczętą i bardziej jędrną. Przy okazji powinny zostać złagodzone wszystkie zmiany o charakterze zapalnym. Skórka świetnie się bowiem sprawdza jako naturalny opatrunek w przypadku swędzących ukąszeń owadów. Aby pozbyć się szybko nieprzyjemnego świądu, posmaruj newralgiczne miejsca wewnętrzną stroną skóry.

Czy można wykorzystać ją jako oryginalną przekąskę? Z pewnością nie surową. Smażona lub duszona bywa wykorzystywana w kuchni orientalnej, ale żeby rzeczywiście była smaczna w potrawie, wymaga pewnej sprawności, żeby nie powiedzieć, gastronomicznej wprawy. Znacznie łatwiejsze będzie wysuszenie jej, zmielenie na proszek i dodawanie do dipów. Tyle że warto mieć świadomość, że chodzi w tym nie tyle o walory smakowe, co zdrowotne. Skórka kryje w sobie bowiem znaczne zasoby witaminy C i cennego potasu.

Spotkać się można także z sugestiami, że zmrożona skóra redukuje ból głowy oraz opuchnięcia. Nie chodzi jednak w tym o nic innego, jak o temperaturę. To ona działa jak remedium. Znacznie więcej prawdy jest w tym, że pomoże w przypadku oparzeń słonecznych. Delikatne posmarowanie podrażnionej skóry wewnętrzną stroną, nie tylko zmniejszy swędzenie i poczucie ściągnięcia skóry, ale i uchroni jej naskórek przed szybkim złuszczeniem się i pozostaniem blizn, m.in. w formie bardzo trudnych do usunięcia przebarwień.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama