Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wspólne konto wzmacnia związek. Naukowcy to potwierdzają

Wspólne konto wzmacnia związek. Naukowcy to potwierdzają
Nic tak nie łączy jak wspólne konto?... (Fot. Getty Images)
Decydując się na wspólne życie, pary stają przed wieloma decyzjami i wyborami. Jednym z zagadnień, które warto wcześniej przedyskutować, są wspólne finanse.
Reklama
Reklama

Niektórzy preferują zachowanie całkowitej niezależności, są pary, które łączą część swoich przychodów na jednym wspólnym koncie lub decydują się na całkowite połączenie swoich finansów. Bliżej temu zagadnieniu przyjrzeli się naukowcy z Cornell University. Zbadali czy sposób zarządzania domowym budżetem może mieć wpływ na jakość związku.

Opierając się na badaniach przeprowadzonych na grupie ponad 38 tys. ankietowanych, uczeni z Cornell University pod kierownictwem prof. Emily Garbinsky specjalizującej się w zagadnieniach marketingu, komunikacji i zarządzania, doszli do ciekawych wniosków. Ich badania wykazały, że całkowite współdzielenie finansów z partnerem wiąże się z wyższym poziomem satysfakcji, harmonii i zaangażowania w związek.

"Pary, które łączą wszystkie swoje pieniądze (w porównaniu z parami, które trzymają całość lub część swoich pieniędzy oddzielnie) doświadczają większej satysfakcji ze związku i są mniej podatne na rozstanie. Chociaż założenie wspólnego konta bankowego może przynieść korzyści wszystkim parom, efekt ten jest szczególnie silny w przypadku par o ograniczonych zasobach finansowych" - czytamy we wnioskach opublikowanych w "Journal of Personality and Social Psychology".

Co więcej, uczeni zauważyli, że interakcje pomiędzy partnerami, którzy mają wspólne finanse, są bardziej harmonijne, pozytywne i życzliwe. Pary, które łączą swoje finanse, darzą się dużym zaufaniem i najprawdopodobniej mają za sobą wiele niełatwych rozmów i kompromisów, bo tylko to pozwala uniknąć konfliktów i niedopowiedzeń.

Eksperci mają nadzieję, że ich wnioski zachęcą partnerów do bardziej otwartego dialogu na temat pieniędzy, co jest szczególnie ważne w przypadku par o nieco krótszym stażu, które wspólnie mieszkają lub tych, które stoją u progu związku małżeńskiego.

"Nie myślimy o intymności, kiedy podejmujemy temat pieniędzy. A to duży błąd, ponieważ takie rozmowy mogą nas zbliżyć" - podkreśla w rozmowie z serwisem NPR Amanda Clayman, którą serwis tytułuje jako terapeutkę finansową.

Clayman od kilkunastu lat doradza zarówno parom jak i osobom indywidualnym, jak mogą skuteczniej zarządzać finansami. Jej zdaniem kwestie finansowe nigdy nie dotyczą tylko pieniędzy. Mogą nam wiele powiedzieć o tym, jakie ktoś ma doświadczenia związane z pieniędzmi, czym jest dla drugiej osoby niezależność finansowa, jaki ma stosunek do ich wydawania, czy cechuje ją rozrzutność czy wręcz przeciwnie.

Zdaniem Amandy Clayman nie należy bać się pytań o wysokość dochodów - choć tych lepiej unikać na pierwszej randce – o potencjalne zadłużenia, czy właśnie budowanie domowego budżetu. Jeśli mowa o tym ostatnim, ekspertka przekonuje do stosowania kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest równość w podejmowaniu decyzji finansowych, niezależnie od tego czy dochody są podobne, czy któryś z partnerów wnosi do domowego budżetu więcej. Jak podkreśla ekspertka, jest to ważne nie tylko dla budżetu, ale i relacji, szczególnie gdy błędna decyzja może doprowadzić do jego zachwiania.

Równie istotna jak szczerość – np. w kwestii zadłużenia czy podejmowania decyzji o większych wydatkach – są elastyczność i gotowość do pójścia na ustępstwa, zarówno w planowaniu wydatków, jak i oszczędności.

"Plan finansowy, który wymyślicie ty i twój partner, musi być czymś, czego oboje możecie się trzymać na dłuższą metę" - wyjaśnia, podkreślając, że nadmierne skąpstwo może być równie destrukcyjne, jak nieuzasadniona rozrzutność. Dlatego ekspertka zachęca, aby tchnąć w takie dyskusje odrobinę romantyzmu. Jej zdaniem nic tak nie zbliża, jak mówienie o swoich wątpliwościach czy obawach, podobnie jak snucie wspólnych planów i celów. Nawet jeśli odbywa się to przy arkuszu Excela.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.05.2024
GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama