Menu

Wrażliwa skóra wieczorem potrzebuje wyciszenia

Wrażliwa skóra wieczorem potrzebuje wyciszenia
Warto pamiętać o wieczornej pielęgnacji skóry. (Fot. Getty Images)
Dokładne oczyszczanie, regularne złuszczanie i codzienne nawilżanie - oto pielęgnacyjny rytuał w pigułce. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku cery wrażliwej. Kluczem do ukojenia skłonnej do podrażnień skóry jest odpowiednio delikatna wieczorna pielęgnacja.
Reklama

O tym, że gwarancją pięknej cery jest właściwa, kompleksowa pielęgnacja, wie chyba każda kobieta. Że skórę trzeba każdego dnia nawilżać, dokładnie oczyszczać i od czasu do czasu stosować produkty złuszczające, również nie trzeba nikogo przekonywać. Problematyczna staje się wszelako pielęgnacja skóry wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień, która wymaga od nas wzmożonej troski i uwagi.

Jeśli nasza cera ma tendencję do pieczenia, swędzenia lub często jest zaczerwieniona, zwłaszcza gdy próbujemy testować na niej nowe kosmetyki, oznacza to, że należymy do grona posiadaczek skóry wrażliwej. Z problemem nadwrażliwej skóry boryka się coraz więcej osób. Jak pokazują statystyki, stale rośnie liczba kobiet określających swoją skórę jako wrażliwą i delikatną, co skłania je ku zwracaniu większej uwagi na to, jakich produktów używają.

To, co aplikujemy na twarz, ma w istocie ogromne znaczenie, jednak, aby uzyskać najlepsze efekty i skutecznie poradzić sobie z nadwrażliwością cery, trzeba także poświęcić chwilę temu, w jaki sposób owe produkty aplikujemy. I, przede wszystkim, być konsekwentną w codziennej pielęgnacyjnej rutynie. A zatem następnym razem, gdy po wyczerpującym dniu będziemy chciały beztrosko wskoczyć do łóżka, nie zadbawszy uprzednio o pielęgnację cery, zastanówmy się dwukrotnie.

„Spędzamy jedną trzecią naszego życia śpiąc, więc jeśli nie dbasz o swoją skórę w nocy, jest to stracona szansa na jej piękny i zdrowy wygląd” - przekonuje w rozmowie z “Marie Claire” dermatolog Vivian Shi z University of Arizona. Na szczęście pielęgnacja wrażliwej skóry nie oznacza skomplikowanego, wieloetapowego schematu. Wystarczą cztery proste kroki, po wykonaniu których będziemy mieć pewność, że nasza cera jest wyciszona i gotowa na nocny wypoczynek.

Krok 1: Delikatne oczyszczanie

Produkty do mycia niezawierające mydła to najlepsza opcja, aby utrzymać wrażliwą skórę w dobrej kondycji. "Kremowe środki czyszczące nie usuwają naturalnych olejów ze skóry, a więc nie pozostawiają skóry nadmiernie wysuszonej i napiętej” - wyjaśnia Shi. Warto sięgnąć po produkty o bogatej teksturze, które nie zawierają substancji drażniących i bazują na naturalnych składnikach, jak bawełna.

W przeciwieństwie do poranków, które najczęściej generują pośpiech, wieczorami możemy pozwolić sobie na luksus dokładnego, skrupulatnego oczyszczania twarzy. Gdy używamy środka czyszczącego, nie spieszmy się zatem – delikatnie wcierajmy go w skórę, upewniając się, że pokrywamy całą jej powierzchnię. "Zacznij masować skórę od czoła i zejdź w dół, a następnie dokładnie spłucz twarz, aż nie będzie żadnych pozostałości kosmetyku” - instruuje ekspertka.

Krok 2: Pielęgnacja skóry wokół oczu

Skóra wokół oczu jest najcieńszą i najbardziej kruchą skórą na całej twarzy, dlatego warto poświęcić jej więcej uwagi. Aby odpowiednio nawilżyć to miejsce i ochronić przed działaniem czynników zewnętrznych, będziemy potrzebować odżywczego kremu pielęgnacyjnego. „Zdecydowanie zalecam stosowanie preparatu do wrażliwej skóry, gdyż skóra w tym rejonie twarzy jest bardziej podatna na działanie alergenów” - mówi ekspertka.

I dodaje, że wbrew powszechnemu przekonaniu produkty do pielęgnacji okolic oczu należy stosować przed nałożeniem kremu na resztę twarzy. Shi poleca wklepać krem dookoła oczu aż do całkowitego wchłonięcia, najlepiej za pomocą palca serdecznego – w ten sposób bowiem zastosujemy najmniejszą siłę nacisku.

Krok 3: Silne nawilżenie

Skóra skłonna do podrażnień wymaga stosowania silnie nawilżającego kremu - zwłaszcza w ramach wieczornej pielęgnacji. „Skóra jest najbardziej wrażliwa w nocy, gdy funkcja bariery ochronnej jest najmniej skuteczna. Nie wykazuje ona wówczas takich samych mechanizmów obronnych, jak w ciągu dnia, więc potrzebuje dodatkowego wspomagania” - tłumaczy Shi.

Ekspertka sugeruje, by sięgać po produkty zawierające silnie kojące składniki, takie jak aloes, ekstrakt z ryżu czy naturalne oleje - np. arganowy i słonecznikowy, które wykazują właściwości nawilżające i przeciwzapalne.

Krok 4: Czyste powietrze

Ostatnim elementem wieczornego rytuału pielęgnacyjnego jest wyeliminowanie drażniących substancji z powietrza, które, niestety, również mogą doprowadzić do pogorszenia kondycji cery. "Osoby, które posiadają wrażliwą skórę, mogą doświadczać przykrych dolegliwości w kontakcie z zanieczyszczonym powietrzem, co oznacza, że reakcje alergiczne lub stany zapalne pojawiają się nie w efekcie zastosowania produktów do pielęgnacji, ale przez to, co znajduje się w powietrzu” - zdradza Shi.

Rozwiązaniem może być oczyszczacz powietrza umieszczony w pokoju, w którym śpimy. Filtruje on powietrze i usuwa z niego wszelkie mogące drażnić skórę zanieczyszczenia. Shi sugeruje również, aby okna sypialni były nocą zamknięte. "Nie wiesz, co dzieje się w powietrzu w nocy, zwłaszcza jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym regionie świata” - wyjaśnia.

Cera wrażliwa potrzebuje szczególnie dużo troski. Rozwiązaniem problemu z zaczerwienioną, piekącą skórą jest zwrócenie większej uwagi na wieczorną pielęgnacyjną rutynę. Wyciszona i odpowiednio nawilżona przed snem skóra odwdzięczy się po przebudzeniu promiennym i świeżym wyglądem.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.06.2020
GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

Sport


Sport

Reklama