Menu

Witamina E - magiczny składnik pielęgnacji skóry

Witamina E - magiczny składnik pielęgnacji skóry
Oto naturalne źródła witaminy E. (Fot. Getty Images)
Odmładza, chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym, przyspiesza gojenie blizn i ran. Witamina E to jeden z filarów prawidłowej pielęgnacji skóry, dzięki któremu zyskuje ona młody wygląd i emanuje zdrowym blaskiem.
Reklama

Określana mianem "witaminy młodości" witamina E od dawna robi zawrotną karierę w medycynie i kosmetologii. Doceniana za swoje właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe jawi się jako istna ambrozja dla skóry – zwłaszcza tej spragnionej blasku, energii i odmłodzenia. Nie dziwi zatem, że witaminę E można znaleźć na liście składników mnóstwa preparatów do pielęgnacji. Dlaczego jej stosowanie jest aż tak istotne i w jakich naturalnych produktach powinniśmy jej szukać?

Witamina E to grupa związków nazywanych tokoferolami. Wraz z witaminami A, D i K zalicza się do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni skórę przed stresem oksydacyjnym oraz zapobiega powstawaniu szkodliwych wolnych rodników. „Witamina E jest jak klej, który trzyma wszystko razem i pomaga utrzymać integralność skóry. Na liście składników produktów do pielęgnacji najczęściej występuje jako tokoferol lub octan tokoferylu” – wyjaśnia w rozmowie z „Harper’s Bazaar” dermatolożka Dendy Engelman.

Piękna skóra to marzenie wielu kobiet... (Fot. Getty Images)

Przeciwutleniacze walczą z uszkodzeniami skóry, których sprawcami są wolne rodniki i rozmaite zanieczyszczenia środowiska, mogące spowodować osłabienie naturalnej bariery skóry. Badania wykazały, że nawet po niewielkiej ekspozycji na promieniowanie UV poziom witaminy E w skórze spada o 50 proc., dlatego jej stosowanie jest tak ważne – zwłaszcza latem.

Najczęściej witamina E jest składnikiem kremów lub roztworów na bazie lipidów, takich jak olejki – wtedy też jest najskuteczniejsza. W serum jest łączona z witaminą C, co aktywuje jej właściwości antyoksydacyjne. Dobrym pomysłem będzie uzupełnienie diety o bogate w nią produkty, takie jak oliwa z oliwek, świeże warzywa i orzechy. Możemy także wspomóc się suplementami diety – wówczas zalecana dzienna dawka witaminy E wynosi około 15 mg.

Lista zalet witaminy E jest długa. Pomaga ona skórze pozostać nawilżoną i elastyczną oraz skutecznie zwalcza stany zapalne. Dr Engelman przekonuje, że witamina E łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry, które wywołuje jej zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie. Możemy ją stosować nie tylko w pielęgnacji twarzy. Badania wykazały, że witamina E pomaga w regeneracji blizn po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych, może również zapobiec powstawaniu rozstępów. Zdecydowanie warto zatem wprowadzić ją do pielęgnacyjnej rutyny na stałe. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2020
GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

Sport


Reklama