Wiadomo już co najskuteczniej zapobiega demencji!
Badanie, którego wyniki opublikowane w magazynie "JAMA Network Open" to jedno z najbardziej solidnych, jakie do tej pory przeprowadzono na ten temat. Wykorzystano w nim dane zebrane od ponad 10 tys. Australijczyków w wieku 70 i więcej lat.
Analizę przeprowadzono w ramach wieloletniego badania kondycji osób starszych ASPREE. Jej autorzy odkryli, że seniorzy, którzy na co dzień byli aktywni umysłowo, byli o 9-11 proc. mniej narażeni na rozwój demencji niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robili.
Zachowaniu sprawności intelektualnej w podeszłym wieku sprzyjają takie formy aktywności jak uczestniczenie w zajęciach edukacyjnych, prowadzenie pamiętników, rozwiązywanie krzyżówek lub quizów, korzystanie z komputera, gra w szachy lub w karty.
Nieco mniej skuteczne niż ćwiczenia umysłowe okazały się różnego rodzaju kreatywne hobby, jak rękodzieło czy malowanie, a także czytanie. Tego rodzaju zajęcia zmniejszały ryzyko wystąpienia otępienia o 7 proc. Badanie nie wykazało natomiast żadnego związku pomiędzy ryzykiem demencji a aktywnością towarzyską - spotkaniami z przyjaciółmi i znajomymi, wyjściami do kina lub restauracji czy udziałem w wycieczkach.
Autorka badania, profesor Joanne Ryan z Katedry Zdrowia Publicznego i Medycyny Prewencyjnej Monash University zwróciła jednak uwagę, że więzi społeczne też mogą być istotne dla kondycji umysłowej i dobrego samopoczucia psychicznego, mimo że badanie nie wykazało związku z ryzykiem demencji.