Menu

W londyńskim Design Museum zagości Amy Winehouse

W londyńskim Design Museum zagości Amy Winehouse
Wielbiciele Amy Winehouse będą mogli "zbliżyć się" do swojej idolki. (Fot. PAP/EPA)
Fani Amy Winehouse powinni za kilka tygodni wybrać się do Londynu i odwiedzić tamtejsze Design Museum. Tam bowiem od 26 listopada prezentowana będzie wystawa 'Amy: Beyond the Stage', zorganizowana z okazji 10. rocznicy śmierci zmarłej w lipcu 2011 roku piosenkarki. Zostaną na niej zaprezentowane m.in. jej najsłynniejsze kreacje, osobiste przedmioty, notatki czy fotografie.
Reklama

Retrospektywna wystawa ma przybliżyć twórczość muzyczną piosenkarki, ale jej ważna część poświęcona będzie również charakterystycznemu stylowi gwiazdy. Dlatego znajdzie się tu sporo eksponatów ukazujących sceniczne stroje i wizerunek Amy. To wszystko ma - jak podkreśla kuratorka wystawy Priya Khanchandani - pomóc opowiedzieć skomplikowaną historię piosenkarki. "Daje się odczuć, że coś zostało niedopowiedziane w historii Amy. Sposób, w jaki była pokazywana w mediach jako artystka, umniejszał jej spuściznę. Wokół jej historii jest wiele chaosu, który ją samą pochłonął. Ja staram się ukazać jej różne oblicza, a przede wszystkim upewnić się, że opowiadam właściwą historię" - mówi Khanchandani.

Opowiedzeniu tej historii ma służyć imponująca kolekcja pamiątek po piosenkarce - jej strojów, przedmiotów osobistych, odręcznych notatek, instrumentów, m.in. jej pierwszej gitary elektrycznej, której używała podczas nagrywania swojego debiutanckiego albumu "Frank". Jednak te eksponaty to jedynie przedsmak tego, co przygotowali organizatorzy. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć też instalację inspirowaną studiem Metropolis, w którym nagrywała Winehouse. Zaprojektowała ją Chiara Stephenson. Jej dzieło składa się z różnych pokojów, które pokazują muzykę Amy, jej styl, ale też wpływy, które odcisnęły piętno na jej twórczości.

Na koniec odwiedzający mogą udać się do pomieszczenia, w którym czeka kolejna instalacja. Składają się na nią wygenerowane komputerowo postaci Winehouse, a także jej notatki, teksty i kompozycje.

Przy tworzeniu wystawy pracowała Naomi Parry, wieloletnia przyjaciółka Winehouse. Pełniła ona rolę doradcy. Zależało jej na tym, by wystawa pokazywała Amy jako artystkę, a nie jako osobę medialną. "Mam nadzieję, że ten projekt da zwłaszcza młodym ludziom możliwość doświadczenia twórczości Amy i spotkania z nią samą, ponieważ nigdy nie zobaczą jej już na scenie" - powiedziała.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.10.2021
GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama