Menu

W krainie wiatraków!

W krainie wiatraków!
Taki widok w Holandii nie jest niczym niespotykanym. (Fot. Getty Images)
Nizinny krajobraz Holandii urozmaicają malownicze, zabytkowe wiatraki. Nie są one tylko elementem lokalnego folkloru, ale też nad wyraz praktycznym urządzeniem.
Reklama

Holandia nie posiada wielu bogactw naturalnych, ale nigdy nie brakowało tam wiatru. Pomysłowi mieszkańcy Niderlandów nauczyli się, jak wykorzystywać jeden z żywiołów. To m.in. dzięki wiatrakom udało się zbudować potęgę gospodarczą i kulturalną Holandii.

Pierwsze wiatraki powstawały w Holandii pod koniec XIV wieku. Służyły do mielenia zboża, napędzania pomp osuszających poldery (czyli depresyjne tereny nadmorskie), cięcia drewna, wytłaczania oleju, a nawet do wytwarzania pigmentów do farb (Holandia jest kolebką malarstwa). Wiatraki spopularyzowane zostały w XVII wieku i były nie do przecenienia, przed wprowadzeniem maszyn parowych. Dziś w Holandii ostało się 1050 wiatraków i ponad 100 młynów wodnych. Co ciekawe, każdy z wiatraków, tak jak statki morskie, ma swoje imię.

Holendrzy do perfekcji opanowali sztukę wykorzystywania wiatru w gospodarce - widać to na każdym kroku! (Fot. Getty Images)

"Pracujących wiatraków można spotkać w Holandii mnóstwo, ale zdecydowanie należy unikać podchodzenia do nich, a tym bardziej wchodzenia do środka na własną rękę. Po pierwsze, zazwyczaj są to prywatne posesje, a po drugie – znacznie ważniejsze – to w istocie bardzo niebezpieczne urządzenia, w których niedoświadczone osoby mogą sobie zrobić poważną krzywdę" – dowiadujemy się z przewodnika po Holandii, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża.

Ci, którzy będą mieli okazję zwiedzać wnętrze pracującego wiatraka, zdziwią się, że tak ogromna masa drewnianych i metalowych elementów, działa tak gładko i cicho. Wynika to z faktu, że przez lata konstrukcję systematycznie ulepszano i nauczono się wykorzystywać odpowiednio dopasowane smary.

Największe skupisko zabytkowych wiatraków w całej Holandii znajduje się w wiosce Kinderdijk, niedaleko Rotterdamu.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.06.2020
GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

Sport


Sport

Reklama