Polski pączek króluje wśród środkowoeuropejskich wypieków

Polskie pączki zajęły pierwsze miejsce w ranking 60 najlepszych słodkich wypieków z Europy Środkowej. Na stronie Taste Atlas podkreślono, że "pączki to coś więcej niż tylko smakołyk, mają znaczenie kulturowe w Polsce i wśród Polonii na całym świecie".
Ten wypiek wyprzedził nonnevot - pochodzący z holenderskiej Limburgii rodzaj słodkiego rogala w formie pętelki, najchętniej spożywany w trakcie karnawału. Podium zamyka austriacki strudel jabłkowy.

Pączek nie jest jedynym polskim specjałem, który Taste Atlas wymienia w swoim rankingu. Na miejscu 8. uplasował się rugelach - rogalik wywodzący się z kuchni żydowskiej, którego ciasto powstaje z mąki, masła, serka śmietanowego lub śmietanki i cukru waniliowego. Rugelachy nadziewane są dżemem bądź czekoladą i orzechami.
13. miejsce zajęła róża karnawałowa. To ciastko o kształcie przypominającym kwiat róży, najczęściej spożywane w czasie karnawału. Przygotowuje się ją tak samo jak faworki, z ciasta zbijanego. Jedyną zasadniczą różnicą jest kształt.
Eksperci umieścili faworki na 21. miejscu. Oczko niżej są rurki z kremem. Natomiast rogal świętomarciński zajął 25 lokatę.