Menu

W czasie kryzysu zadbany wygląd poprawia morale

W czasie kryzysu zadbany wygląd poprawia morale
Najnowsze badania wskazują, że pielęgnacja, makijaż, czy strój mają zbawienne psychologiczne działanie. (Fot. Getty Images)
Dla jednych to uciążliwe i pozbawione znaczenia zabiegi, dla innych codzienna rutyna, a dla naukowców to czynność, która ma wpływ na pewność siebie i asertywność. Mowa o szeroko pojętym dbaniu o siebie. Najnowsze badania wskazują, że pielęgnacja, makijaż, czy strój mają zbawienne psychologiczne działanie.
Reklama

"Niektóre kobiety twierdzą, że zabiegi upiększające są aktem pozbawionym znaczenia, wręcz uciążliwym" – przyznaje na łamach "Psychology Today" kierowniczka badania Khandis Blake z University of New South Wales w Australii. "Jednak odkryliśmy, że zabiegi upiększające bardzo wyraźnie wpływają na asertywność kobiet" – dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone na podzielonych na dwie grupy dorosłych kobietach. Jedna z grup została poproszona o pełną metamorfozę. Założenie "atrakcyjnej" garderoby uzupełnionej o dodatki i biżuterię, wykonanie makijażu, druga miała przygotować swobodny strój, taki, który założyłaby na relaksujące spotkanie z przyjaciółmi.

Po tym, jak każda grupa przebrała się w strój (zarówno atrakcyjny, jak i swobodny), naukowcy poprosili uczestniczki o wskazanie na skali tego, jak oceniają swoją asertywność, atrakcyjność, pewność siebie. W porównaniu z kobietami z grupy kontrolnej, panie w grupie, która szczególnie zadbała o swój wizerunek, deklarowały większą asertywność.

Naukowcy twierdzą, że zabiegi upiększające mają wpływ na pewność siebie i asertywność. (Fot. Getty Images)

Doniesienia te potwierdzają jedynie wcześniejszy pogląd, że atrakcyjny wygląd wpływa na pewność siebie. Do takich wniosków doszli wcześniej badacze z University of Chieti we Włoszech i Harvard Medical School w USA, badając tzw. "efekt szminki". Jest to zjawisko, często obserwowane w chwilach kryzysowych (na przykład podczas okupacji), kiedy to kobiety dbały o swój wygląd szczególnie, dodając sobie w ten sposób animuszu, pewności siebie, siły.

W tym badaniu naukowcy doszli jednak do znacznie bardziej kontrowersyjnych wniosków. Sugerują, że noszenie makijażu może zapewnić wyższe poczucie własnej wartości. A to z kolei, ich zdaniem, może przynieść pozytywny wpływ na zdolności poznawcze jednostki.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.01.2021
GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

Sport


Sport

Reklama