Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Norwegii zobaczysz wodospad od tyłu...

W Norwegii zobaczysz wodospad od tyłu...
To jeden z niewielu wodospadów, za którym można stanąć, poczuć jego piękno i siłę z wnętrza. (Fot. Getty Images)
Norwegia to nie tylko zachwycające fiordy, ale również niezliczone wodospady. Nieopodal Bergen, w południowo-zachodniej części Norwegii, znajduje się wodospad Steinsdalfossen - wyjątkowy z tego względu, że można zobaczyć go od tyłu...
Reklama

Steinsdalfossen jest jednym z najczęściej odwiedzanych, a także najczęściej fotografowanych miejsc turystycznych w Norwegii. To jeden z niewielu wodospadów, za którym można stanąć, poczuć jego piękno i siłę z wnętrza. Istnieje ścieżka prowadząca za strumień spadającej wody.

Nawet nocą wodospad nie traci swojego uroku. Pod jego podstawą znajdują się reflektory, które swoim światłem nadają mu fioletowy i niebieski odcień.

Wodospad ma około 46 m wysokości. Jest częścią rzeki Fosselva, która pochodzi z jeziora Myklavatnet położonego na wysokości 814 metrów n.p.m. Zaskakujący może być fakt, że wodospad utworzył się dopiero w 1699 r., gdy Fosselva zmieniła swój bieg. Najwięcej wody spada tutaj w maju i czerwcu, kiedy w górach topnieje śnieg.

Ten cud natury szczególnie upodobał sobie ostatni niemiecki cesarz i król Prus, Wilhelm II. Odwiedzał Steinsdalsfossen niemal każdego lata od 1889 roku aż do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku.

Co ciekawe, podczas Expo 2000 w niemieckim Hanowerze na norweskim stoisku podziwiać można było instalację Marianne Heske, której znaczącą część stanowiła 15-metrowa kopia wodospadu Steinsdalsfossen.

Warto wiedzieć, że dla Norwegów wodospady to nie tylko obiekty do podziwiania. Większość wodospadów jest przez nich używana jako źródło energii, która zasila lokalny przemysł.

Turyści odwiedzają Steindalsfossen zazwyczaj przy okazji wizyty w Bergen, które jest drugim co do wielkości miastem w Norwegii. Oba miejsca dzieli 70 km. Bergen określa się bramą do krainy fiordów.

 

Komentarze


 • Czytelnik
  10 czerwca, 10:28

  "od tylu..." wodopspad...
  Hmm czyli wchodzac na szczyt gory widze ja od gory...a do jaskini - widze gore od dolu.. Tylko gdzie gora ma "tyl" ?
  Czy nie mozna sie chwile zastanowic i napisac "zobaczyc wodospad z jego wnetrza, zza tafli wody ?
  Czy to az taki duzy wysilek dla piszacego ?
  Mam wrazenie ze jedna reka pisany tekst a druga reka..bawila sie w telefonie. Mozg wylaczony na poziom.."byle do konca dnia odwalic robote".

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama