Menu

Użytkownicy Twittera uśmiercili J.K. Rowling!

Użytkownicy Twittera uśmiercili J.K. Rowling!
Pisarka została zaatakowana przez internautów. Czy słusznie?... (Fot. PAP/EPA)
Jednym z najpopularniejszych hasztagów na Twitterze w ostatnich dniach stało się hasło #RIPJKRowling, czyli 'Niech J.K. Rowling spoczywa w pokoju'. Zamieszczają je ludzie zarzucający Rowling transfobię. Nie spodobało im się to, że nowa książka autorki 'Harry’ego Pottera' opowiada o seryjnym mordercy, który jest transwestytą. Autorzy krytycznych wpisów twierdzą, że Rowling umarła dla nich...
Reklama

Nowa książka J.K. Rowling "Trouble blood" miała premierę 15 września. Pisarka wydała ją pod pseudonimem Robert Galbraith, którego używa, gdy publikuje książki o detektywie Cormoranie Strike’u. "Troubled Blood" to piąta powieść z tej serii. Na jej potrzeby Rowling wymyśliła postać transeksualnego seryjnego mordercy.

Aktywiści LGBT zarzucili jej w związku z tym, że jej książka zawiera wątki transfobiczne. W ślad za tym na Twitterze rozpoczęła się nagonka na Rowling. Niezwykłą popularnością cieszy się tam hasztag #RIPJKRowling, co oznacza "Niech J.K. Rowling spoczywa w pokoju". "Nie jest martwa. Ale zamordowała swoją własną karierę poprzez głośne hejtowanie osób trans" – wyjaśnia sens akcji jeden z twitterowiczów. Akcja z kondolencjami zatoczyła tak szerokie kręgi, że Twitter musiał zamieścić post ze sprostowaniem, tłumacząc, że pisarka bynajmniej nie umarła.

Rowling już w czerwcu została oskarżoną o transfobię. Pisarka na swoim Twitterze odniosła się wtedy do artykułu na portalu Devex.com, który podejmował temat wspierania podczas pandemii osób, które menstruują. Rowling wyśmiała to sformułowanie, twierdząc, że z pewnością istnieje lepsze słowo określające takie osoby – jest nim "kobieta". Internauci weszli z nią w polemikę, podkreślając, że menstruację mogą mieć też osoby transpłciowe czy niebinarne. Rowling napisała później długi esej, broniąc się przed zarzutami o brak tolerancji.

Komentarze
  • Booboo
    20 września, 15:28

    Swiat stanal na glowie.

  • Czytelnik anonimowy
    20 września, 22:37

    Bajka o nagim królu nagle przestaje być bajką...

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.10.2020
GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

Sport


Sport

Reklama