Menu

Uważaj na Wi-Fi w kawiarni...

Uważaj na Wi-Fi w kawiarni...
Korzystanie z publicznej sieci WiFi może być niebezpieczne. (Fot. Getty Images)
Aby skorzystać z Internetu w telefonie albo laptopie, internauci często łączą się z publiczną siecią Wi-Fi, np. w kawiarni. Jak przekonuje Piotr Zalewski z Google Polska, nie zawsze jest to bezpieczne rozwiązanie. Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Internetu.
Reklama

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Google zaprezentowało 10 zasad bezpieczeństwa.

Oto one:

  1. Twórz silne hasła
  2. Pamiętaj, by hasła były różne do różnych kont i zarządzaj nimi
  3. Aktualizuj oprogramowanie, nie odkładaj na później
  4. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji
  5. Sprawdź, czy korzystasz z szyfrowanego połączenia
  6. Jeśli zgubisz telefon - zablokuj go
  7. Ustaw dane ratunkowe
  8. Nie daj się złowić - uważaj na "phishing"
  9. Zrób test bezpieczeństwa swojego Konta Google
  10. Zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników

I tak, aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie otworzyć daną stronę, wcześniej należy sprawdzić informacje o jej zabezpieczeniach. Jeśli nie można wejść na stronę bezpiecznie lub z zachowaniem prywatności, Chrome wyświetla ostrzeżenie. Wystarczy otworzyć przeglądarkę i spojrzeć na symbol na lewo od adresu internetowego - podpowiada Google.

Należy też uważać na publiczne sieci Wi-Fi, do których internauci często logują się np. w kawiarniach. Jak przestrzega Piotr Zalewski z Google Polska, generalnie najlepiej jest nie logować się do publicznych sieci Wi-Fi.

"Najczęściej jest to takie połączenie albo otwarte albo w tak słaby sposób zabezpieczone, że ktoś może te dane, które już idą po sieci Wi-Fi w ramach tej kawiarni, po prostu je przechwycić. Natomiast, jeżeli jest połączenie https, takie z kłódką, to nawet jeżeli jesteśmy na otwartej sieci Wi-Fi to te dane cały czas są szyfrowane i są jakby nie do przechwycenia" - tłumaczy.

Zalewski dodaje, że bezpieczniej jest ustawić sobie tzw. hot spot w telefonie. "Tam można ustawić sobie różne stopnie zabezpieczeń połączenia Wi-Fi między telefonem a naszym komputerem. Dobrą praktyką jest wybrać najsilniejszy typ szyfrowania" - kwituje. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2020
GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

Sport


Reklama