Menu

Umysł na diecie

Umysł na diecie
Warzywa liściaste to coś, czego trzeba naszemu mózgowi! (Fot. Getty Images)
Jedną piątą przyjmowanego pokarmu zużywa mózg. Tak jak nasze ciało, wymaga on odpowiedniego odżywienia. Dieta to jeden z naturalnych i prostych sposobów na poprawę zdrowia i kondycji mózgu. Dlatego warto sięgnąć po jadłospis, który eksperci nazywają dietą Mind.
Reklama

Zespół naukowców z Rush University Medical Center w Chicago opracował dietę będącą połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH. Program żywienia nazwany po prostu Mind (Umysł), ma wspomóc zachowanie zdrowia i dobrej kondycji mózgu.

Z jednej strony naukowcy sięgnęli po jeden z najzdrowszych modeli żywienia - dietę śródziemnomorską - obfitującą w świeże ryby, warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze; z drugiej zaś wykorzystali elementy z diety DASH, opracowanej przez amerykańskich naukowców w celu zapobiegania nadciśnieniu tętniczemu.

Czerpiąc z obu modeli żywienia, stworzono dietę dla mózgu, która zakłada spożycie: roślin strączkowych, owoców jagodowych, zielonych warzyw liściastych, orzechów, oliwy z oliwek, warzyw, drobiu, produktów pełnoziarnistych.

Ponieważ dieta Mind bazuje na produktach roślinnych, zawiera wiele składników odżywczych, które utrzymują zdrowie mózgu i zapobiegają pogorszeniu funkcji poznawczych. Dieta ta dostarcza witamin E i C, które są przeciwutleniaczami, które chronią mózg przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Jagody, truskawki - pamiętajmy o nichj w naszej diecie... (Fot. Getty Images)

Ponadto zielone warzywa liściaste są bogate w witaminy B6, B12 i kwas foliowy, które poprawiają funkcje poznawcze. Witamina K, która występuje również w zielonych warzywach, również przyczynia się do zapobiegania chorobie Alzheimera.

Jagody, które są zalecane w diecie Mind, zapewniają również silne korzyści dla zdrowia mózgu. Poprzednie badania wykazały, że jagody, zwłaszcza jagody i truskawki, wpływają na poprawę pamięci. Te owoce są bogate w flawonoidy, zwłaszcza antocyjany, które działają przeciwko dwóm głównym przyczynom choroby Alzheimera: uszkodzeniom i stanom zapalnym wywołanym stresem oksydacyjnym.

Witamina B12 i kwasy omega-3 znajdujące się w rybach również pomagają poprawić zdrowie mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3, są niezbędne do prawidłowej budowy mózgu i utrzymania funkcji.

Dieta Mind dostarcza również wytycznych dotyczących tego, jakich pokarmów należy unikać. Należą do nich masło, ser, smażone jedzenie, ciastka, czerwone mięso i słodycze. Te produkty są bogate w cukry i tłuszcze trans, które są szkodliwe zarówno dla umysłu, jak i ciała. Spożycie tych pokarmów jest powiązane z wieloma chorobami, w tym chorobą Alzheimera, rakiem, cukrzycą, otyłością i chorobami serca. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.08.2020
GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

Sport


Sport

Reklama