Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Udział w maratonie przynosi korzyści dla zdrowia nawet początkującym biegaczom

Udział w maratonie przynosi korzyści dla zdrowia nawet początkującym biegaczom
Maratończycy skutecznie unikają bowiem ryzyka podwyższonego ciśnienia krwi czy sztywnienia tętnic. (Fot. Getty Images)
Choć bieg maratoński to ekstremalny wysiłek, warto się na niego zdecydować, nawet jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem. Według najnowszych badań, start w tych zawodach może przynieść nam szereg korzyści zdrowotnych.
Reklama
Reklama

Początek roku to doskonały moment na zmianę stylu życia na zdrowszy. Chętnie przechodzimy wówczas na dietę, rezygnujemy z używek oraz decydujemy się na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jednym z modnych wśród biegaczy celów treningowych jest udział w maratonie. Takich biegów jest w Polsce coraz więcej, organizuje je wiele miast, firm i instytucji.

Choć niektórzy biegacze (zwłaszcza ci, którzy uprawiają ten sport od niedawna) mogą wątpić w swoje możliwości i uznać, że są za słabi na udział w maratonie, specjaliści przekonują, że warto spróbować. Najlepszym ku temu powodem są liczne korzyści zdrowotne, jakich może nam dostarczyć start w zawodach. Według najnowszych badań naukowych, maratończycy skutecznie unikają bowiem ryzyka podwyższonego ciśnienia krwi czy sztywnienia tętnic.

Brytyjscy uczeni z Barts Health NHS Trust oraz University College London dowiedli, iż udział w maratonie jest doskonałym sposobem na poprawę stanu zdrowia i obniżenie ryzyka wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Co więcej, aby dostrzec pozytywny wpływ tego rodzaju aktywności, nie musimy być doświadczonymi biegaczami. Start w zawodach przynosi bowiem zdrowotne korzyści także nowicjuszom.

Naprawdę opłaca się biegać! (Fot. Getty Images)

Badanie, którego wyniki opublikowano w „Journal of American College of Cardiology”, wykazało, że połączenie regularnych treningów przed maratonem i ukończenia zawodów pozytywnie wpłynęło na stan tętnic uczestników, obniżając wiek ich naczyń krwionośnych o cztery lata. Co ciekawe, największe korzyści odnotowano u starszych mężczyzn z podwyższonym ciśnieniem krwi oraz u osób, które biegły w wolnym tempie.

Naukowcy przyjrzeli się danym pozyskanym od 138 zdrowych uczestników, którzy po raz pierwszy wzięli udział w maratonie londyńskim w 2016 lub 2017 roku. W historii medycznej badanych nie stwierdzono żadnych chorób serca. W ramach treningu przygotowawczego biegali oni średnio mniej niż dwie godziny tygodniowo. Każda osoba objęta badaniem przeszła kontrolę stanu zdrowia przed rozpoczęciem treningów, które trwały pół roku. Te same testy powtórzono w ciągu trzech tygodni od ukończenia wyścigu.

„Biorąc pod uwagę, że w styczniu wielu z nas rozpoczyna przygodę ze sportem, zalecanie pacjentom treningu ukierunkowanego na konkretny cel – jakim jest choćby maraton – to dobry pomysł na zmotywowanie ludzi do aktywności. Nasze badanie podkreśla znaczenie modyfikacji stylu życia w celu zmniejszenia ryzyka groźnych chorób, które występują w późnym wieku. Okazuje się, że nigdy nie jest na to za późno, o czym świadczy poprawa stanu zdrowia u starszych biegaczy” – wyjaśnia jedna z autorek badania dr Charlotte Manisty.

Analiza brytyjskich naukowców sugeruje również, że odwrócenie konsekwencji starzenia się naczyń krwionośnych jest możliwe po zaledwie sześciomiesięcznym treningu. „Korzyści te zaobserwowano zwłaszcza u osób początkujących” – dodaje uczona.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama