Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szympansy bonobo pełne maminsynków

Szympansy bonobo pełne maminsynków
Ten niezwykły gatunek szympansów budzi ciekawość wielu ludzi. (Fot. PAP Life)
Wśród szympansów bonobo pełno jest maminsynków. A to dlatego, że związki samców z ich matkami trwają całe życie. Nawet kilkuletnie osobniki wciąż śpią w pobliżu swoich mam, co więcej, każą im się nosić na plecach.
Reklama

Szympansy karłowate, określane też jako bonobo, to jeden z dwóch gatunków szympansów. Są nieco mniejsze i smuklejsze od szympansów zwyczajnych. Bonobo zostały odkryte w 1928 roku. Zamieszkują jedynie lewe dorzecze Kongo. Charakterystyczne dla tych małp jest m.in. to, że dzieci szympansów bonobo są wyjątkowo przywiązane do swoich matek.

"W pierwszych latach życia wytrwale wczepiają się w maminy brzuch lub plecy i piją mleko z jej piersi. Przez wiele lat śpią w pobliżu swoich mam i każą im się nosić nawet wtedy, gdy są już samodzielne" - o takiej ciekawostce dowiadujemy się z książki "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl.

Młode bonobo uczą się od swoich mam reguł zachowania w grupie, sposobów rozpoznawania roślin oraz wrogów, a także orientacji w lesie. Mamy są też towarzyszkami ich zabaw. Samice troszczą się przede wszystkim o dobro swoich synów. Związek samców z ich matkami trwa całe życie. Nawet, gdy syn zaczyna szukać partnerki do prokreacji, jego mama zawsze jest w pobliżu. Czasami odważnie interweniuje, gdy jej syn popada w konflikt z innymi samicami.

Inną osobliwością jest to, że w życiu szympansów bonobo bardzo ważny jest seks. Ich aktywność na tym polu nie jest związana tylko z prokreacją, potrafią czerpać przyjemność z kontaktów intymnych. O ile szympansy zwykłe rozwiązują konflikty poprzez bijatykę, bonobo sięgają po seks.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2019
GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

Sport


Reklama