Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Święty Mikołaj złożył w Rovaniemi świąteczne życzenia

Święty Mikołaj złożył w Rovaniemi świąteczne życzenia
W tym roku Mikołaj będzie miał mnóstwo pracy. (Fot. Thinkstock)
Na pięć tygodni przed świętami Bożego Narodzenia w fińskim Rovaniemi, w wiosce św. Mikołaja, oficjalnie zainaugurowano świąteczny sezon. Był koncert kolęd, świąteczna iluminacja, show elfów i przemówienie gospodarza.
Reklama

"To wielka przyjemność i zaszczyt być z wami i ogłosić początek świąt w 2017 roku”- przekazał św. Mikołaj podczas dorocznego przemówienia, które w tym roku odbyło się w sobotę 18 listopada.

Przytoczył też jedną z opowieści o krainie, w której dzieci często się uśmiechały, były kochane i same kochały. "Jeśli chcielibyście wiedzieć, co powodowało, że dzieci były szczęśliwe, spytajcie je sami, one to wiedzą" - dodał św. Mikołaj. Życzył gościom w wiosce, mieszkańcom Finlandii oraz wszystkim na całym świecie dobrych i spokojnych świąt.

Po części oficjalnej w wiosce św. Mikołaja odbyła się zabawa disco przy świątecznych melodiach. W tanecznej imprezie w zimowej atmosferze (pierwszy śnieg pojawił się w tym roku w Rovaniemi w październiku) i przy ok. 10 stopni poniżej zera wzięło udział setki osób z całego świata. Wcześniej zgromadzeni mogli obejrzeć premierowe show elfów oraz pobawić się w parku rozrywki w pobliżu mikołajowej wioski - wsiąść do magicznego pociągu, czy odwiedzić piekarnię pierników.

Mikołaj na co dzień przesiaduje w swoim biurze i czyta m.in. portal Londynek. (Fot. Thinkstock)

Po przemówieniu św. Mikołaj wrócił do swojego biura i przyjął gości w swoim gabinecie. Robi to codziennie. Na co dzień też św. Mikołaj, oprócz spotkań z przyjaciółmi z całego świata, posila się kaszką ryżową i cieszy zimową aurą.

Każdego roku ponad pół miliona osób odwiedza wioskę św. Mikołaja w Rovaniemi, z czego ponad 100 tys. w grudniu. Mikołaj otrzymuje rocznie ok. 500-700 tys. listów i kartek pocztowych z całego świata. 

Św. Mikołaj, a dla Finów "Joulupukki”, czyli "Świąteczny kozioł” mieszka za kręgiem polarnym gdzieś wśród lapońskich wzgórz w tajemniczej górze Korvatunturi. Od 1985 r. jego biuro mieści się w Rovaniemi, dokładnie na granicy kręgu polarnego. Od tego czasu dostał 15 mln listów od dzieci i dorosłych z blisko 200 krajów świata. Oficjalnie miasto Rovaniemi zostało uznane za dom św. Mikołaja w 2010 roku.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama