Menu

Stresujesz się w pracy? Umieść na biurku roślinę

Stresujesz się w pracy? Umieść na biurku roślinę
Roślinka pomoże na stres w pracy. (Fot. Getty Images)
Nadmiar obowiązków, zbliżające się terminy zleceń, piętrzące się zadania do wykonania 'na już'? Jeśli dokucza nam stres w pracy, japońscy naukowcy mają na to radę: umieśćmy na biurku roślinę. Jej obecność w bliskim otoczeniu uspokaja tętno, łagodzi lęk i poprawia samopoczucie.
Reklama

Pozytywny wpływ natury na naszą psychikę został udowodniony naukowo. Otaczanie się roślinami, wychodzenie na spacery do lasu czy parku działa uspokajająco i relaksująco. Jak dowiedli japońscy uczeni, aby zredukować poziom stresu, który często dokucza nam w pracy, wystarczy umieścić na biurku roślinę. Pomoże to nam odzyskać psychiczną równowagę i ukoić skołatane nerwy.

Aby zredukować stres, wystarczy przez trzy minuty poświęcić czas wyłącznie patrząć na kwiaty w doniczkach. (Fot. Getty Images)

Uczeni z University of Hyogo przeprowadzili eksperyment w jednej z japońskich firm elektrycznych. Badanie wykazało, że spoglądanie na znajdującą się nieopodal roślinę oraz podlewanie jej w momencie odczuwania zmęczenia, może wyraźnie zredukować poziom stresu i zniwelować lęk. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem 63 pracowników w wieku od 24 do 60 lat, którzy pracowali przy komputerze przez standardowe 40 godzin tygodniowo.

Naukowcy dokonali pomiarów tętna uczestników w momentach, gdy deklarowali, że odczuwają silny stres. Następnie umieścili na ich biurkach rośliny oraz poinstruowali ich, jak je podlewać i o nie dbać. Podczas kolejnych dwóch tygodni pracownicy mierzyli tętno zarówno w tych samych co wcześniej okolicznościach, jak i po trzech minutach przyglądania się umieszczonej na biurku roślinie. Efekt? U uczestników odnotowano wyraźne obniżenie tętna, wynikające z „uspokojeniu współczulnego układu nerwowego”.

„Uwzględnienie zieleni w środowisku biurowym staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ stale zwiększa się potrzeba poprawy zdrowia psychicznego pracowników” – twierdzi główny autor badania, prof. Masahiro Toyoda. „Aby zredukować stres, wystarczy przez trzy minuty przyglądać się roślinie” – instruuje. Ważne, by postarać się wówczas nie myśleć o niczym innym, a także nie rozmawiać ze współpracownikami. „Jest to dobre ćwiczenie uważności, skupienia się na chwili obecnej” – dodaje uczony.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.04.2020
GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

Sport


Reklama