Menu

Spotify ma lek na samotność zwierząt domowych

Spotify ma lek na samotność zwierząt domowych
Wybiera się utwory odpowiednie do rasy i charakteru zwierzaka. (Fot. Getty Images)
Sąsiedzi skarżą się, że wasz pies wyje całymi dniami, gdy jesteście w pracy? Serwis streamingowy Spotify oferuje stworzenie listy utworów, przy których zwierzęta podobno nie będą się czuły opuszczone.
Reklama

Z pomocą konfiguratora Pet Playlists wybiera się utwory odpowiednie do rasy i charakteru zwierzaka. "Prowadzę hotelik dla kilkunastu psów i faktycznie, muzyka pomaga mi je uspokoić w godzinach wieczornych. Zamontowałam w boksach głośniki bezprzewodowe, z których sączy się ambient z odgłosami fal, szumu drzew. Wtedy psy się szybko wyciszają i zasypiają. Dobrze działają też Cztery pory roku Vivaldiego” - przyznaje behawiorystka i trenerka psów Agnieszka Samolej.

Ale w kwestii umilania psom samotnych pobytów w mieszkaniu poprzez puszczanie im muzyki, trenerka jest sceptyczna. "Na pewno nie możemy tego robić automatycznie. Wiele psów cierpi na lęki separacyjne, czyli brak umiejętności pozostawania bez opiekuna. Zwłaszcza te, które już kiedyś zostały porzucone" - zauważa.

"Samą muzyką nie załatwimy problemu wycia i niszczenia przez nie sprzętów. Pies wyje, bo chce, żeby opiekun wrócił. Co więcej, włączanie listy utworów, nawet tych uznawanych za relaksacyjne, w momencie gdy zakładamy kurtkę i buty, tylko utrwali doznanie opuszczania" - tłumaczy Samolej.

Jej zdaniem, jeśli chcemy, żeby taka "lista przebojów" zadziałała pozytywnie, powinniśmy zwierzęta do tej przyjemności przygotować. Żeby kojarzyły dźwięki z miłymi fizycznymi doznaniami. Takimi jak chociażby głaskanie. Wtedy wybrana muzyka faktycznie może stać się ekwiwalentem "bliskości opiekuna".

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.04.2020
GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

Sport


Reklama