Menu

Spacer, ciepła kąpiel i książka - najlepsi przyjaciele snu

Spacer, ciepła kąpiel i książka - najlepsi przyjaciele snu
Ciepła kąpiel na pewno pomoże zasnąć... (Fot. Getty Images)
W czasie snu nasze ciało się regeneruje, a mózg odpoczywa. Zdrowy sen jest jednym z istotniejszych elementów zdrowia i higieny życia codziennego. Zwykły sen to nie to samo, co zdrowy sen, któremu sprzyjają zdrowa dieta, regularne godziny budzenia się, zasypiania i relaks.
Reklama

Dr Lizzie Hill, rzeczniczka British Sleep Society, wskazuje, że pójście spać i budzenie się regularnie - nawet w weekendy - wzmacnia zegar biologiczny. Regularne posiłki są również ważnym sygnałem dla twojego rytmu dobowego.

Kolejną zasadą zdrowego snu jest zachowanie właściwego odstępu między aktywnością fizyczną a snem. "Ćwiczenia wykonywane zbyt blisko pory spania mogą powodować wzrost energii, podwyższają temperaturę ciała" – wyjaśnia Samantha Briscoe, fizjolog z Sleep Centre w szpitalu London Bridge.

Istotnym elementem jest zadbanie o właściwe otoczenie w sypialni. Jak czytamy na łamach "The Guardian", istnieją dowody, że mózg tworzy silny związek ze snem.

Według organizacji Sleep Council, temperatura w sypialni powinna wynosić między 16 a 18 st. C , jest ona idealna dla większości osób. Rolety zaciemniające lub maska na oczy mogą blokować światło. Zdecydowanie zaleca się trzymanie urządzeń elektronicznych poza sypialnią.

Czytanie książki uspokaja... (Fot. Getty Images)

Jeśli masz trudności z zasypianiem po ponad 25 minutach, Matthew Walker - ekspert od snu i profesor neurologii i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley - sugeruje wstawanie i czytanie w słabym świetle w innym pokoju.

Samantha Briscoe również zaleca sięgać po książki przed snem. "Czytanie książki pomaga spowolnić oddychanie i rozluźnić mięśnie, podczas gdy joga pozwala nam rozciągnąć mięśnie, relaksowi może również sprzyjać spacer, który zmniejsza niepokój" – tłumaczy ekspert.

Pomocne mogą okazać się również ciepła kąpiel lub prysznic. Naukowcy z University of Texas w Austin odkryli, że kąpiel w wodzie o temperaturze 40-42,5 st. C na jedną do dwóch godzin przed pójściem spać wiązała się z lepszym snem.

Warto również sięgnąć po notatnik, ten zabieg ma uporządkować nasze myśli.

"Jeśli twój umysł aż puchnie od myśli, spróbuj prowadzić dziennik" - sugeruje Hill. NHS zaleca także pisanie list rzeczy do zrobienia na następny dzień w celu uporządkowania myśli i oczyszczenia umysłu.

"Jeśli w dłuższej perspektywie występują trudności ze snem, zastanów się, czy może istnieć podstawowy stan chorobowy" – dodaje Hill.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.11.2020
GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

Sport


Sport

Reklama