Upały w Europie: W czerwcu w kilku krajach pobite zostały rekordy temperatur

Hiszpania
Średnia temperatura w czerwcu w Hiszpanii wyniosła 23,6 stopni Celsjusza; to o 0,8 stopnia więcej od poprzedniego rekordu, zanotowanego w 2017 r. – podała agencja.
Rekordowe są również statystki regionalne. Obserwatorium Fabra w Barcelonie podało, że stolica Katalonii również odnotowała najcieplejszy czerwiec w historii, a średnia temperatura wyniosła 26 stopni C.
Obserwatorium poinformowało również, że w poniedziałek w Barcelonie odnotowano najwyższą od 1914 r. temperaturę w czerwcu – 37,9 stopni C. To niewiele mniej od historycznej maksymalnej temperatury w ogóle w tym regionie – 30 lipca 2023 r. zarejestrowano tam 40 st.
Dzięki położeniu między górami a Morzem Śródziemnym w północno-wschodniej części kraju stolicę Katalonii z reguły omijały ekstremalne upały i nie były tak odczuwalne, jak np. w Madrycie czy Sewilli.
"Mamy do czynienia z bardzo intensywną falą upałów, która nadeszła wcześnie latem i jest wyraźnie związana z globalnym ociepleniem" – wyjaśnił cytowany przez agencję Associated Press Ramon Pascual, przedstawiciel służby meteorologicznej w Barcelonie.
Nad całym krajem przetacza się trwająca od soboty fala upałów. Początkowo AEMET podawała, że ma ona potrwać do wtorku, ale w najbliższych dniach nie zanosi się na ochłodzenie.
Cytowany przez dziennik "El Pais" rzecznik agencji Ruben del Campo poinformował, że fala upałów może potrwać do czwartku, ale na weekend temperatury wciąż pozostaną wysokie.
W piątek temperatury mogą przekraczać 38 stopni C w północno-wschodniej Hiszpanii, centrum i na południu oraz 36 stopni na Balearach. Minimalne temperatury w nocy mogą utrzymywać się powyżej 22 stopni C.
Rekord temperatury w czerwcu w Hiszpanii padł przed kilkoma dniami w gminie El Granado w Andaluzji, gdzie termometry pokazały 46 stopni.
Francja
Tymczasem na południu Francji, w miejscowości Cadenet (departament Vaucluse), temperatury sięgnęły we wtorek 41,4 st. Celsjusza. Urząd meteorologiczny Meteo France podał, że jeszcze ok. godz. 18:00 w Paryżu słupek rtęci sięgał 39 stopni.
W całym regionie wokół stolicy Francji obowiązuje najwyższy, czerwony alert pogodowy. Otwarto 250 dodatkowych miejsc, w których schronić się mogą osoby szczególnie narażone na groźne skutki upałów, np. osoby bez dachu nad głową.
Wiele pływalni w Paryżu wydłużyło czas pracy do godz. 22. Niektóre parki, zapewniające w dużym mieście ochłodę, otwarte będą całą noc. W stolicy Francji obowiązuje najwyższy poziom planu działań związanych z upałami. Przewiduje on np. monitorowanie sytuacji osób figurujących w wykazie szczególnie narażonych i zaopatrzenie ich w wentylatory.
Premier Francois Bayrou zapewnił we wtorek, że wdrożono działania w celu ochrony pracowników, jak możliwość wyboru grafiku pracy i zawieszenie uciążliwych robót.
W całej Francji zamknięto całkowicie bądź częściowo we wtorek prawie 1 900 szkół - stanowi to około 3 proc. wszystkich placówek. Najwyższy, czerwony alert pogodowy obowiązuje w 16 departamentach, w tym wokół stolicy, jeszcze dzisiaj.
Portugalia
Z kolei w Portugalii rekordowe jak na czerwiec temperatury powietrza zaobserwowano w 34 proc. z ponad 80 istniejących w tym kraju stacji meteorologicznych.
Rekordowym dniem była niedziela, 29 czerwca, kiedy w miejscowości Mora słupek rtęci pokazał 46,6 st. C. W tym samym dniu, jak przekazała IPMA, zanotowano też najwyższą w historii w czerwcu minimalną temperaturę powietrza – 33,5 st. C, w mieście Portalegre.
Od czwartku nad Portugalią utrzymują się wysokie temperatury powietrza, które w kilku regionach kraju przekraczają 40 st. C. Towarzyszą im liczne pożary terenów leśnych, łąk oraz obszarów rolnych.
Dzisiaj od rana strażacy walczą z ponad 20 pożarami, z których najwięcej trawi północną i środkową część kraju.
Włochy
W rekordowej liczbie 18 z 27 największych miast we Włoszech obowiązuje dzisiaj najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia. Władze 15 regionów kraju wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące pracy pod gołym niebem w najgorętszych porach dnia.
Czerwony alert z powodu temperatur sięgających albo przekraczających 40 stopni obowiązuje w Rzymie, Ankonie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Genui, Latinie, Mediolanie, Palermo, Perugii, Rieti, Turynie, Trieście, Weronie i Viterbo.
Najwyższy stopień alarmu utrzymany zostanie w tych miastach także w czwartek.
Dziennik "La Stampa" podaje, że władze 15 z 20 włoskich regionów wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące pracy pod gołym niebem w najgorętszych porach dnia, czyli w godzinach 12.30 - 16.00.
Jak dodaje gazeta, rekordowe upały, zagrażające zdrowiu blokują pracę 3 milionów osób, między innymi w budownictwie i rolnictwie.
Dziennik zamieszcza też apel o to, by w godzinach ekstremalnych upałów nie zamawiać dostaw jedzenia. "To my, klienci musimy chronić dostawców"- zaznacza.
Media informują również, że oczekiwane w najbliższym czasie jest podpisanie przez rząd, przedsiębiorców i związki zawodowe ogólnokrajowego protokołu chroniącego tych, którzy pracują pod gołym niebem.
Czytaj więcej:
2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy
Rekordowe upały i rosnące ryzyko klimatyczne. Nowy raport WMO nie pozostawia złudzeń
UK: Upały dają się we znaki plonom, ceny żywności rosną