Menu

Skąd się wziął Brexit i inne historie o wyspiarzach

Skąd się wziął Brexit i inne historie o wyspiarzach
Dariusz Rosiak i okładka jego najnowszej książki. (Fot. Anna Juszkiewicz)
Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim gardzi, albo go nienawidzi? Czy Brexit jest wyrazem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu?
Reklama

Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy rewolucja Thatcherowska i rządy Tony’ego Blaira stoją u korzeni Brexitu? I skąd bierze się coraz większy strach Brytyjczyków przed pedofilią, przemocą na ulicach, utratą domu lub zdolności kredytowej, a nawet przed wchłonięciem przez Europę?

"Oblicza Wielkiej Brytanii" to zbiór historii o wyspiarzach i zaproszenie do podróży przez współczesną Wielką Brytanię, wystosowane z rozwagą Elżbiety II i ironią Monty Pythona.

Rosiak umie pisać intrygująco, zmierza do sedna, opatruje kontekstem, który wiele wyjaśnia. Autor zna się na tym, o czym pisze, a jeśli nie, zawsze ma w kaburze odbezpieczoną ciekawość. Do tego dodajmy dociekliwość, wiedzę i umiejętność snucia frapującej opowieści. A wzniesiona w nowych dekoracjach historia cierpiących na eurozę Brytyjczykach to coś, co powinniśmy czytać ze szczególną uwagą.

W związku z premierą książki zachęcamy czytelników Londynek.net do wzięcia udziału w konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się autor książki "Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd się wziął Brexit i inne historie o wyspiarzach" ?

Odpowiedź należy wysłać do 26 listopada (do godz. 23:59) na adres: redakcja@londynek.net, podając imię i nazwisko oraz informację w jakim formacie (epub lub mobi) chcielibyście otrzymać książkę. W tytule maila należy wpisać słowo KONKURS.

Pięciu laureatów konkursu otrzyma e-booki! Na odpowiedzi czekamy do poniedziałku, 26 listopada 2018 r.

Dariusz Rosiak - anglista z wykształcenia, dziennikarz radiowy i prasowy. W  radiowej Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Wieloletni pracownik francuskiego radia RFI i sekcji polskiej BBC. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie, pisał m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Tygodniku Powszechnym”. Jego pojedyncze teksty ukazywały się również w „Polityce”. Autor książek: Oblicza Wielkiej Brytanii, Żar. Oddech Afryki, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista, Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan oraz Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha. Za Ziarno i krew otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.08.2020
GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

Sport


Sport

Reklama