Menu

Schładzanie i nawadnianie - obowiązkowe podczas upałów

Schładzanie i nawadnianie - obowiązkowe podczas upałów
Warto wiedzieć, jak walczyć z upałami. (Fot. Getty Images)
Gdy żar leje się z nieba, najchętniej wskoczylibyśmy do wody, by choć na chwilę się schłodzić. Jednak życie w mieście nie sprzyja takim zachowaniom, jak na wakacjach. Dlatego należy pamiętać o nawodnieniu oraz innych sposobach schładzania się.
Reklama

Tegoroczne lato - a właściwie jeszcze kalendarzowa wiosna - rozpieszcza nas pogodą. Co prawda, wysokie temperatury mile widziane są podczas urlopu, jednak nie możemy mieć co do nich pewnością udając się na wakacje chociażby nad polskie morze. Żyjąc i pracując w mieście na przesadne upały raczej narzekamy.

Podczas upałów należy zachować ostrożność, o czym przypomina Ministerstwo Zdrowia. "Gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C i więcej, wzrasta ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy zachować szczególne środki ostrożności" - dowiadujemy się z komunikatu z zaleceniami na upalne dni.

Jak podaje ministerstwo, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Schładzać się i nawadniać się - oto te najważniejsze.

Wśród dokładniejszych zaleceń znajdziemy te o przebywaniu w chłodnych pomieszczeniach, unikaniu bezpośredniego kontaktu ze słońcem, noszeniu lekkiej i luźniej odzieży, braniu chłodzących pryszniców lub kąpieli oraz sprawdzaniu, jak czują się osoby w naszym otoczeniu.

Każdy sposób na chwilę ochłodzenia jest dobry, jeśli przynosi nam ulgę! (Fot. Getty Images)

W trakcie upałów powinno się też pić więcej wody (w przeciwieństwie do słodkich napojów, najlepiej gasi pragnienie) niż zwykle, co ważne - nie należy zwlekać, do czasu, gdy poczujemy, że chce nam się pić. Ile wody wypijać? Nawet od 2 do 4 szklanek wody co godzinę, jeśli wykonujesz pracę na zewnątrz - zaleca ministerstwo. Istotne jest też unikanie alkoholu.

Kolejną radą jest ta, aby zbierać informacje - by być na bieżąco, należy sprawdza lokalne wiadomości pogodowe.

Szczególną uwagę powinny podczas upałów zwrócić na siebie osoby uprawiające sport, które mimo wysokich temperatur nie rezygnują z aktywności fizycznej.

Wśród zaleceń dla tych osób znajdują się takie, jak te: nie uprawiaj sportu na zewnątrz, zwłaszcza około południa (w tym czasie słońce świeci najmocniej); stosuj kremy do opalania (zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu); zaplanuj ćwiczenia we wczesnych godzinach przedpołudniowych lub wieczornych, kiedy temperatura powietrza jest niższa; kontroluj tempo ćwiczeń – rozpoczynaj je powoli i dopiero później stopniowo przyspieszaj.

Tu niezmienną zasadą jest picie więcej wody niż zwykle, również nie czekając, aż poczujemy pragnienie.

"Pamiętaj – skurcze mięśni mogą być pierwszym objawem przegrzania, a nie tylko efektem wysiłku fizycznego; noś luźne, cienkie ubrania w jasnych kolorach; monitoruj kondycję swojego partnera od ćwiczeń i poproś, aby zrobił to samo dla ciebie" - wylicza ministerstwo.

Co więcej, jeśli mamy objawy choroby związanej z przegrzaniem (lub jeśli wystąpią one u osoby, która jest w pobliżu), natychmiast należy udać się to lekarza. Jeśli zaś czujemy się słabo, przerwijmy ćwiczenia i szybko udajmy się do chłodnego miejsca. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.08.2020
GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

Sport


Sport

Reklama