Menu

Prywatny wahadłowiec wchodzi do produkcji

Prywatny wahadłowiec wchodzi do produkcji
Dream Chaser jest jedynym statkiem kosmicznym, który może bezpiecznie powrócić na ziemię i wylądować na pasie startowym. (Fot. Sierra Nevada Corporation)
Wahadłowiec Dream Chaser firmy Sierra Nevada uzyskał aprobatę NASA w ramach programu dotyczącego zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez prywatne przedsiębiorstwa. Decyzja agencji otworzyła drogę do jego produkcji.
Reklama

Choć era słynnych wahadłowców już się zakończyła, na orbicie może niedługo znaleźć się podobnie działający, choć mniejszy statek kosmiczny.

"Jesteśmy o krok bliżej pierwszego orbitalnego lotu Dream Chasera. Ta obszerna analiza z aprobatą wprowadzenia go do produkcji pozwala nam wprowadzić go jak najszybciej na rynek jako pojazd kluczowy dla zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" – informuje Fatih Ozmen, współwłaściciel i dyrektor Sierra Nevada Corporation.

Wiele krytycznych elementów wahadłowca jest już gotowych i testowanych, w tym główne elementy strukturalne, system osłony termicznej i elementy awioniki. Teraz są one łączone w całość.

Dream Chaser ma zaopatrywać Międzynarodową Stację Kosmiczną, co może mieć miejsce już w 2020 roku.

Wielokrotnego użytku statek kosmiczny jest w stanie dostarczyć 5,5 tony ładunku i przywieźć na Ziemię 1,85 tony, łagodnie lądując na pasie startowym.

To jedyny statek kosmiczny, który obecnie mógłby lądować w taki sposób.

Wahadłowiec może też unieść na orbicie 3,4 tony ładunku dzięki dołączanemu modułowi towarowemu, który po wykonaniu zadania ulega spaleniu w atmosferze.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Sport

Reklama