Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstała aplikacja do mierzenia skupienia na podstawie ruchu oka

Powstała aplikacja do mierzenia skupienia na podstawie ruchu oka
Aplikacja z łatwością oceni stan skupienia badanej osoby. (Fot. Getty Images)
Na Uniwersytecie Cornella w Nowym Jorku powstała aplikacja, która na podstawie ruchu gałek ocznych mierzy skupienie i poziom zmęczenia podczas wykonywania zadań przez pracowników. Zdaniem twórców, aplikacja może pomóc w lepszej organizacji pracy.
Reklama
Reklama

Program, który obecnie testowany jest wyłącznie w wersji dla urządzeń z systemem Android, w opinii jego twórców ma pomóc określić, jaki czas w ciągu dnia jest najbardziej odpowiedni do wykonywania wymagających dużego skupienia zadań.

Naukowcy argumentują, że kiedy człowiek jest skupiony, źrenica ludzkiego oka rozszerza się, aby zwiększyć zdolność widzenia. Ułatwia to przyswajanie informacji np. w formie tekstu, jak i wykonywanie zadań polegających np. na dokonywaniu obliczeń bądź sprawdzaniu zgodności danych. Kiedy człowiek odczuwa zmęczenie, źrenica oka zwęża się, przez co proces przyswajania i przetwarzania informacji staje się trudniejszy, trwa również dłużej i jest mniej wydajny.

Zespół z Uniwersytetu Cornella zbudował aplikację, która do określania stanu zmęczenia i koncentracji wykorzystuje przedni aparat w telefonie komórkowym. Wolontariusze biorący udział w testach programu zostali poproszeni o zrobienie zdjęcia swoich oczu za pomocą przedniego aparatu raz na trzy godziny. Dodatkowo, sześć razy dziennie z użyciem telefonu wykonywali serię krótkich zadań w ramach testu sprawności psychomotorycznej. Aplikacja następnie łączyła analizę zdjęć oraz rezultatów osiąganych przez uczestników eksperymentu podczas testów.

Według badaczy, użycie programu może ułatwić wyznaczanie odpowiedniego czasu na wykonywanie skomplikowanych zadań w pracy, jak i na rozdzielanie go tak, by przerwy w wykonywaniu czynności służyły zwiększaniu efektywności.

Zespół podkreślił jednak, że problemem do rozwiązania pozostaje jakość zdjęć robionych przez przednie aparaty w telefonach komórkowych. Fotografie mają często zbyt małą rozdzielczość, by mogły posłużyć rzetelnej analizie źrenic przez algorytm, a obraz dobrej jakości do badania są w stanie zapewnić te aparaty, które operują rozdzielczością obrazu nie mniejszą, niż 13 megapikseli - ocenili naukowcy.

Eksperyment zespołu Uniwersytetu Cornella został częściowo sfinansowany przez Intela i amerykańską organizację badawczą non-profit SRC (Semiconductor Research Corporation).

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama