Menu

Ponad pół wieku od debiutu!

Ponad pół wieku od debiutu!
Muzycy przeszli do legendy grając i nagrywając nieprzerwanie od momentu debiutu. (Fot. Getty Images)
Trudno w to uwierzyć, ale sceniczny debiut The Rolling Stones odbył się 12 lipca 1962 r. w londyńskim klubie Marquee. Mick Jagger i spółka wydała wkrótce pierwszego singla z utworem 'Come on' Chucka Berry'ego. Reszta to historia...
Reklama

Jak się zakłada grupę, która przechodzi do legendy? Daje się ogłoszenie w czasopiśmie muzycznym Jazz News, że poszukuje muzyków do nowo powstającego zespołu. Tak postąpił gitarzysta Brian Jones, który ogłoszenie zamieścił w maju 1962 roku.

Pierwszym, który odpowiedział na anons, był pianista Ian Stewart, a wkrótce po nim gitarzysta Geoff Bradford. W czerwcu na jednej z prób pojawili się Mick Jagger, Keith Richards oraz Dick Taylor, koledzy z leżącego nieopodal Londynu Dartford, grający w zespole Little Boy Blue & The Blue Boys, których Jones poznał po którymś ze swoich występów w klubie Ealing.

Przyjęty został Jagger, ale przyszły lider Rolling Stones postawił warunek: razem z nim musi być przyjęty także Richards, gitarzysta, rockandrollowiec i fan Chucka Berry’ego. Warunek został spełniony, ale z tego powodu odszedł preferujący bluesa Bradford.

Nazwa Rollin’ Stones, na razie z apostrofem, została utworzona od bluesa Muddy’ego Watersa. Sceniczny debiut tak nazwanego zespołu odbył się 12 lipca 1962 r. w klubie Marquee.

Skład zespołu został rozszerzony o Charliego Wattsa i Billa Wymana. To oni zapewnili grupie stabilizację i stworzyli sekcję rytmiczną – basista Wyman grywał od kilku lat z różnymi grupami i posiadał już znaczne umiejętności, zaś Watts był przez pewien czas perkusistą u Alexisa Kornera.

Jak się zakłada grupę, która przechodzi do legendy? (Fot. Getty Images)

Na pierwszym z singli wydanym 7 czerwca 1963 roku znalazł się cover utworu "Come On” Chucka Berry’ego, następny zawierał utwór "I Wanna Be Your Man”, napisany przez Johna Lennona i Paula McCartneya. Umieszczony na jego stronie B utwór "Stoned”, niemal w pełni instrumentalny, z Jaggerem wtrącającym kilka pojedynczych słów, był pierwszą wydaną autorską kompozycją zespołu. I tak to się zaczęło...

The Rolling Stones są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych płyt w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 mln egzemplarzy albumów na całym świecie.

Muzycy przeszli do legendy grając i nagrywając nieprzerwanie od momentu debiutu. Choć ostatnio fani zadrżeli: trasa koncertowa po Stanach Zjednoczonych, zatytułowana "No Filter Tour", miała rozpocząć się 20 kwietnia w Miami, ale plany zespołu pokrzyżowały problemy zdrowotne Jaggera, który przeszedł operację serca. Ale powrócili. Jagger stanął na scenie w Chicago po raz pierwszy od operacji serca, którą przeszedł dwa miesiące temu. 75-letni wokalista The Rolling Stones jest w świetnej formie i udowadnia, że wiek to dla niego niewiele warte cyfry. "Wspaniale jest być z powrotem w Soldier Field - po raz ósmy" - przyznał Jagger w Chicago. I nie ostatni - można śmiało dodać... 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.02.2020
GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

Sport


Reklama