Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Platery - nie wszystko srebro, co się świeci

Platery - nie wszystko srebro, co się świeci
Sztućce pokryte srebrem mają właściwości antybakteryjne. (Fot. Thinkstock)
Platery to pokryte srebrem metalowe sztućce lub naczynia, udające srebrne. W XIX wieku stały się dla aspirujących do klasy wyższej mieszczan sposobem na zamanifestowanie swojego bogactwa.
Reklama

Sztućce, naczynia, świeczniki, szkatułki czy cukiernice... Na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić, który z tych przedmiotów jest srebrny, a który tylko pokryty warstwą srebra. Co prawda, te srebrne są nieco cięższe, ale najważniejsza różnica sprowadza się do ceny.

"Metalowe serwisy pokryte warstwą prawdziwego srebra wysokiej próby w równie ozdobnym i misternym wykończeniu wyglądają jak najbardziej luksusowy produkt, ale są o wiele tańsze niż te w całości wykonane ze srebra" - informuje Life Krystian Zawiślak, wiceprezes zarządu Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra, której historia sięga roku 1824 (dawniej zakład Józefa Frageta). Co ciekawe, zarówno przedmioty srebrne, jak i platerowane, mają właściwości antybakteryjne, ze względu na lecznicze właściwości srebra.

Platery zaczęto masowo produkować w XIX wieku. Gustowali w nich mieszczanie, których nie było stać na prawdziwe srebra, a którzy aspirowali do klasy wyższej. Droga zastawa stołowa była wówczas wyznacznikiem statusu społecznego.

Platery są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli pojawią się przetarcia ukazujące metal bazowy, taki przedmiot należy poddać renowacji. 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.08.2018
GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

Sport


Reklama