Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pierwsza dama RP nową ikoną stylu?

Pierwsza dama RP nową ikoną stylu?
Prezydent Duda z małżonką - nową ikoną stylu. (Fot. Getty Images)
Agata Duda już zbiera pochwały.
Reklama
Reklama

Agata Duda, żona nowego prezydenta Polski, wyrasta na nową ikonę stylu. 

"Wizerunek pierwszej damy jest bardzo spójny i świadomy. Nie ma w nim nic, co w jakiś sposób może odciągnąć uwagę od jej męża. Pani Duda prezentuje klasyczny styl. Właściwie dobiera kolory i fasony. Potrafi dostosować się do okazji" - tak recenzuje styl pierwszej damy Agnieszka Świst-Kamińska, stylistka i doradca ds. wizerunku. Internauci zauważają coś jeszcze. Porównują Agatę Dudę do Claire Underwood - żony głównego bohatera popularnego serialu "House of Cards".

W mediach pojawiły się spekulacje, że pierwsza dama współpracuje w zakresie wizerunku z polską marką Mario Menezi, która specjalizuje się w krawiectwie miarowym. Firma nie udzieliła komentarza w tej sprawie. Pewne jest natomiast, że stroje Mario Menezi noszą polskie gwiazdy, np. Justyna Steczkowska i Halina Mlynkova.

Takich kobiet jak Agata Duda, które potrafią dobrać odpowiedni strój do pracy, jest w Polsce więcej. "Pracując z moimi klientkami, obserwuję wzrastającą świadomość Polek. Mają one coraz większą wiedzę na temat kreowania własnego wizerunku oraz stylu swojego partnera" - uważa Świst-Kamińska.

Dyskusja nad stylem pierwszej damy jest dobrą okazją do tego, by przypomnieć najważniejsze zasady dotyczące dress code'u w polityce. Typy ubiorów, które funkcjonują w świecie polityki, a także dyplomacji i biznesu, zostały wypracowane przez Brytyjczyków w XIX wieku i z biegiem lat uległy tylko drobnym modyfikacjom.

Za podstawowy należy uznać strój wyjściowy, określany również jako business dress, który nosi się do godziny 20:00. Jego podstawę stanowi klasyczny garnitur, koszula i krawat w przypadku mężczyzn oraz sukienka do kolan bądź kostium ze spódnicą lub spodniami w przypadku kobiet.

Na czym polegają fundamentalne zasady elegancji, do których powinni stosować się politycy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy chociażby czytając książkę "Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał i etykieta" Tomasza Orłowskiego.

Pierwszą regułą jest umiar i prostota. To niewskazane, by ubiór polityków był ekstrawagancki i rzucał się w oczy. Może to bowiem rozpraszać uwagę ludzi, z którymi się spotykają i budować niepotrzebny dystans pomiędzy nimi a otoczeniem. Rekomendowany jest natomiast strój stonowany.

Druga zasadę stanowi staranność. Wymagana jest dbałość o to, by ubiór był czysty i wyprasowany, a jego elementy harmonizowały się z dodatkami takimi jak krawat, obuwie, torba, itd.

Po trzecie - szykowność, która wyrażana jest przez sposób, w jaki politycy prezentują ubranie na sobie. Dzięki dbałości o wyprostowaną postawę, należyty sposób chodzenia i gestykulację, strój leży lepiej na ciele i pozwala noszącej go osobie czuć się w nim naturalnie.

Ostatnim warunkiem elegancji jest dostosowanie ubrania do okoliczności. Osoba dobierająca dla siebie strój powinna uwzględnić proporcje swojej sylwetki, swój wiek i okoliczności, w których ma się w nim pojawić. Inny styl obowiązuje przecież w biurze, a inny na spotkaniu towarzyskim. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 31.05.2024
GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama