Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pierniki na choinkę zrób już teraz!

Pierniki na choinkę zrób już teraz!
Domowe pierniczki nieodłącznie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. (Fot. Getty Images)
Wielu z nas nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez prawdziwych, domowych pierników. A i na choince są wyjątkową ozdobą. Pierniki jednak, robione według staropolskiego przepisu, powinny mieć czas, by zdążyły zmięknąć. Dlatego dobrze je przygotować już teraz.
Reklama
Reklama

Pachnące korzennymi przyprawami, o fantastycznych kształtach: szopki, gwiazdek, choinek, ludzików, reniferów - domowe pierniczki nieodłącznie kojarzą się z Bożego Narodzenia. Udekorowane kolorowym lukrem, drobnymi cukierkami i posypkami - są prawdziwą ozdobą świątecznego stołu. Jest to także idealny świąteczny podarunek, gdy idziemy w gości do rodziny lub przyjaciół.

Pamiętajmy jednak, że ciasto z miodem i korzeniami potrzebuje czasu, by nabrać odpowiedniego smaku i konsystencji. Nawet najpiękniejsze pierniczki, jeśli będą zbyt twarde, nie skuszą nikogo. Przygotujmy je więc odpowiednio wcześniej, najlepiej na początku grudnia. Skorzystajmy ze staropolskiego przepisu na pierniki katarzynki.

Do przygotowania ciasta na pierniki potrzebujemy: 1 kg mąki pszennej lub żytniej, 1,5 szklanki cukru, 1,5 szklanki miodu, 2 jajek, 3 łyżeczek sody oczyszczonej, 2-3 paczek przyprawy do pierników, łyżki masła, 2 łyżek kakao; na biały lukier potrzeba: cukru pudru, jednego białka, soku z cytryny.

Ciasto potrzebuje czasu, by nabrać odpowiedniego smaku i konsystencji. (Fot. Getty Images)

Miód, cukier i masło rozpuszczamy w garnku, dodajemy korzenie, studzimy, dodajemy sodę. Do mąki wlewamy przestudzony miód z cukrem, wsypujemy kakao, stopniowo dodajemy po jednym jajku. Zagniatamy gładkie ciasto. Wałkujemy cieniutko i wykrawamy foremkami.

Pierniczki, aby były z wierzchu ładnie brązowe, można przed pieczeniem posmarować roztworem kawy inki.

Możemy też wykonać pierniki "witrażowe", z okienkiem. Wtedy w dziurkę pierniczka wkładamy pokruszone landrynki i pieczemy ok. 10 minut w temperaturze 180 st. C. Pierniki witrażowe zawsze pieczemy na papierze do pieczenia i zdejmujemy je dopiero po wystudzeniu.

Biały lukier przygotowujemy na zimno ze wszystkich składników, cukru pudru dodajemy tyle, by lukier był odpowiednio gęsty i dał się swobodnie wyciskać przez rękaw cukierniczy. Lukier można też zabarwiać, np. odrobiną soku malinowego na różowo lub sokiem ze szpinaku na zielono. Można też dodawać gotowe barwniki spożywcze.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama