Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pięć niebezpiecznych mitów na temat treningów

Pięć niebezpiecznych mitów na temat treningów
Zakwasy wcale nie oznaczają wcale, że trening jest lepiej wykonany. (Fot. Getty Images)
Zakwasy są dobre, bo dowodzą, że trening był solidny. Robienie przysiadów to prosty sposób na zniszczenie sobie stawów kolanowych, a ćwiczenie z hantlami prowadzi do wyglądu Pudziana. To tylko kilka popularnych twierdzeń, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Stosowanie tych 'złotych rad' może osłabić efekty ćwiczeń, a niekiedy nawet zaszkodzić.
Reklama
Reklama

Mnogość porad z zakresu trenowania, które nierzadko wzajemnie się wykluczają, pojawiające się co rusz doniesienia ze świata nauki oraz "złote rady" samozwańczych ekspertów od ćwiczeń - to wszystko może przyprawić o ból głowy. I zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności. Pora zatem rozprawić się z najpopularniejszymi mitami na temat treningów.

Zakwasy to oznaka, że trening był solidny i skuteczny

Są ludzie, którzy czują satysfakcję, gdy dzień po treningu z trudem wchodzą po schodach. Mają przekonanie, że ból mięśni to oznaka, że dobrze wykonywali ćwiczenia i mają być z czego dumni. Oto bowiem dali z siebie wszystko. Czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć?

"Zakwasy to nic innego jak mikro urazy w mięśniach, które zostały narażone na zbyt duży wysiłek. Nie oznaczają wcale, że trening jest lepiej wykonany. Jeśli pojawiają się zbyt często, prawdopodobnie robisz coś źle" - wyjaśnia w rozmowie z serwisem "Livestrong" trenerka personalna Morit Summers. I radzi, by zamiast wykonywać absurdalne ilości powtórzeń danego ćwiczenia, skoncentrować się na regularności. Bo jeśli nabawimy się zakwasów, przez kolejne dni raczej nie zdołamy poćwiczyć i tym samym opóźnimy rezultaty treningów.

Wygląd kulturysty to wiele lat pracy ze specyficznymi planami ćwiczeń i odpowiednim, restrykcyjnym odżywianiem. (Fot. Getty Images)

Podnoszenie ciężarów prowadzi do sylwetki kulturysty

Wiele kobiet stroni do hantli czy sztangi z obawy przed tym, że ich sylwetka będzie zbyt umięśniona. Jest to jeden z najczęstszych mitów. Kulturyści na swój wygląd pracują bowiem latami i to nie tylko podnosząc ciężary. Żeby wyglądać jak kulturysta, trzeba długo i ciężko pracować. Z całą pewnością nie stanie się to po kilku miesiącach wykonywania umiarkowanego treningu siłowego.

"Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, ile czasu i wysiłku potrzeba, aby naprawdę osiągnąć dostrzegalną różnicę w kształcie sylwetki. Wygląd kulturysty wymaga wielu lat pracy ze specyficznymi planami ćwiczeń i odpowiednim, restrykcyjnym odżywianiem. Trening z obciążeniem jest tymczasem bardzo korzystny także dla kobiet. Wzrost tkanki mięśniowej odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania" - wyjaśnia trenerka Aleisha Fetters.

Ćwiczenia negatywnie wpływają na stawy

Często spotykanym mitem, nawet wśród trenujących osób, jest przekonanie, że niektóre ćwiczenia, np. przysiady, są zabójcze dla stawów. Jak pokazują badania, w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót. Właściwie wykonane przysiady wzmacniają mięśnie stabilizujące umiejscowione wokół stawów kolanowych, chroniąc nas przed kontuzjami. Podobny efekt daje bieganie. Uczeni z Uniwersytetu Stanforda dowiedli, że u osób regularnie uprawiających jogging rzadziej stwierdzano zapalenie stawów niż u stroniących od biegania.

Można szybko pozbyć się tłuszczu z konkretnej partii ciała

Choć mit ten został już wielokrotnie obalony, wciąż wiele osób żyje w przekonaniu, że wykonując kilka konkretnych ćwiczeń, zdoła w krótkim czasie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z takich obszarów, takich jak brzuch, biodra czy uda. Mimo że dzięki odpowiedniemu treningowi i zbilansowanej diecie możemy, co zgoła oczywiste, zredukować wagę i zmodyfikować wygląd swojej sylwetki, nie zmienimy jej całkowicie.

Każdy z nas ma obszary w ciele, które są oporne na wszelkie metody odchudzania. (Fot. Getty Images)

"Prawda jest taka, że każdy z nas ma obszary w ciele, które są oporne na wszelkie metody odchudzania. Przyczyny tego są różne, w grę mogą wchodzić hormony i płeć, która ma swoje uwarunkowania. Nie można ich łatwo zmienić, więc niestety nie możesz sobie wybrać, z której części ciała pozbędziesz się tłuszczu. Ale nie poddawaj się. "Uparte" obszary staną się szczuplejsze, gdy szczuplejsze będą pozostałe. Cierpliwość jest kluczem" - tłumaczy w rozmowie z "The Guardian" trenerka personalna Emma Storey-Gordon.

Krótszy odpoczynek oznacza lepsze efekty

Gdy treningi interwałowe, crossfit i tabaty stale zyskiwały na popularności, zaczęliśmy na nowo definiować skuteczność ćwiczeń w kontekście czasu, w jakim je wykonujemy. Choć interwały polegające na przeplataniu ćwiczeń o różnej intensywności są skutecznym sposobem na redukcję wagi, lepiej nie ograniczać się wyłącznie do tego rodzaju treningu. Szczególnie na początku swojej przygody z aktywnością fizyczną.

"Dla większości ludzi, zwłaszcza początkujących, odpoczynek między seriami pozwala na ruch o wyższej intensywności i lepszej jakości, a zarazem obniża ryzyko kontuzji. Jest też bodźcem treningowym, który może prowadzić do lepszych rezultatów ćwiczeń" - zauważa trener motywacyjny George Anderson. I dodaje, że aby efektywnie ćwiczyć, musimy nauczyć się również odpoczywać. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama