Menu

Papaja - owoc znany nie tylko z piosenki Urszuli Dudziak

Papaja - owoc znany nie tylko z piosenki Urszuli Dudziak
Owoc ten pomaga przy takich problemach trawiennych jak: zaparcia, wzdęcia, zgaga, uczucie pełnego brzucha, zespół jelita drażliwego, biegunka itp. (Fot. Getty Images)
Temu egzotycznemu owocowi piosenkę poświęciła Urszula Dudziak. O papai można nie tylko śpiewać, warto też ją konsumować - zwłaszcza, że owoc ten nie tylko smakuje, ale i wspomaga pracę układu trawiennego.
Reklama

Utwór "Papaya" Urszuli Dudziak ma na YouTube prawie 1,5 mln odsłon. Piosenka polskiej wokalistki i kompozytorki jazzowej z 1976 roku zyskała światową popularność, a nawet sukces - w 2007 roku była hitem na Filipinach, w Azji i Ameryce Południowej, gdzie stworzono do niej charakterystyczny taniec.

Tytułowy owoc pochodzi z Meksyku, ale występuje również na Karaibach, na Florydzie i w Indiach. Jest też jednym z bohaterów książki "Co kupować, by jeść zdrowo. Shopping IQ". Jej autorka, Agnieszka Pająk - powołując się na dane ONZ - podaje, że największe uprawy papai są w Indiach - tylko w 2013 roku było to ponad 5 mln ton!

Nie tylko wielkość upraw jest imponująca. Wrażenie z pewnością zrobi też nie tylko smak, ale i mnogość zastosowań tego owocu - a dodawać można go do sałatek, koktajli i wielu innych potraw, jak np. kurczak, naleśniki czy jogurt.

"Papaja należy do roślin energetyzujących, dzięki czemu aktywuje te kręgi energetyczne, które są znacząco zaangażowane w proces trawienia. Dzięki enzymom, które zawiera, jej spożycie jest wskazane przy zaburzeniach równowagi trawiennej" - opisuje Pająk, która jest też propagatorką zdrowego stylu życia.

Papaja pochodzi z Meksyku, ale występuje również na Karaibach, na Florydzie i w Indiach. (Fot. Getty Images)

I tak papaja pomaga przy takich problemach trawiennych jak: zaparcia, wzdęcia, zgaga, uczucie pełnego brzucha, zespół jelita drażliwego, biegunka itp.

"Ponadto może pomóc nam przywrócić stan równowagi w sytuacjach stresowych, które wpływają na trawienie, takich jak: ciąża, praca na zmiany, podróżowanie, smutek, oraz w sytuacjach, które najbardziej zaburzają funkcjonowanie układu trawiennego" - dodaje autorka.

Co ciekawe, w papai znajdziemy wspomagający trawienie enzym zwany papainą - zawiera go również owoc mango. Dzięki temu, że charakteryzuje się też wysoką zawartością błonnika i wody, pomaga zapobiegać zaparciom i wpływa na zdrowie układu trawiennego.

"W sytuacji kryzysowej papaja pomoże nam, gdyż: jest alkaliczna; jest szczególnie bogata w witaminy i minerały; zawiera enzym zwany papainą, który rozkłada białko; poprawia fermentację i trawienie pokarmów" - wylicza. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2020
GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

Sport


Reklama