Menu

Oto koreańskie sushi!

Oto koreańskie sushi!
To nie sushi, to kimbap! (Fot. Getty Images)
Koreańczycy opracowali własną przekąskę opartą na sushi - jest nią kimbap. Ryżowe rolki w ich wydaniu raczej nie zawierają ryby i owoców morza.
Reklama

Ryż z warzywami owinięte w płat zrobiony z glonów uchodzi za jedną z najpopularniejszych ulicznych przekąsek w Korei Południowej. Jest niedrogi, a syci na długo. Łatwo go zapakować i zabrać na wycieczkę. To coś równie praktycznego jak kanapka. Czasami kimbap spotyka się w wersji trójkątnej, a czasami w formie „batonu” – większego kawała niepokrojonego na plastry.

Kimbap swoją nazwę zawdzięcza dwóm niezmiennym składnikom: gim to po koreańsku algi (gimbap to drugie używane określenie tego dania), a bap to ryż. Na pierwszy rzut oka ten przysmak bardzo przypomina sushi. O ile jednak japońskie danie opiera się przede wszystkim na rybach i owocach morza, o tyle w jego koreańskiej wersji pierwsze skrzypce grają sezonowe warzywa.

Kimbap z warzywami, szynką i jajkiem. (Fot. Getty Images)

Ale, tak właściwie, kimbap można połączyć niemal ze wszystkim, co mamy pod ręką – może to być np. marchew, ogórek, szynka czy jajko. Koreańczycy nie boją się nawet pożenić go ze swoim innym narodowym specjałem, czyli kimchi – fermentowanymi lub kiszonymi warzywami.

Różnica między sushi a kimbap dotyczy też ryżu. W przypadku pierwszego dania do ryżu dodawana jest specjalna mieszanka octu, soli i cukru. Natomiast ryż do kimbap potraktowany jest wyłącznie solą oraz olejem sezamowym. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 09.12.2019
GBP 5.091 złEUR 4.283 złUSD 3.870 złCHF 3.909 zł

Sport


Reklama