Menu

Oto koreańskie sushi!

Oto koreańskie sushi!
To nie sushi, to kimbap! (Fot. Getty Images)
Koreańczycy opracowali własną przekąskę opartą na sushi - jest nią kimbap. Ryżowe rolki w ich wydaniu raczej nie zawierają ryby i owoców morza.
Reklama

Ryż z warzywami owinięte w płat zrobiony z glonów uchodzi za jedną z najpopularniejszych ulicznych przekąsek w Korei Południowej. Jest niedrogi, a syci na długo. Łatwo go zapakować i zabrać na wycieczkę. To coś równie praktycznego jak kanapka. Czasami kimbap spotyka się w wersji trójkątnej, a czasami w formie „batonu” – większego kawała niepokrojonego na plastry.

Kimbap swoją nazwę zawdzięcza dwóm niezmiennym składnikom: gim to po koreańsku algi (gimbap to drugie używane określenie tego dania), a bap to ryż. Na pierwszy rzut oka ten przysmak bardzo przypomina sushi. O ile jednak japońskie danie opiera się przede wszystkim na rybach i owocach morza, o tyle w jego koreańskiej wersji pierwsze skrzypce grają sezonowe warzywa.

Kimbap z warzywami, szynką i jajkiem. (Fot. Getty Images)

Ale, tak właściwie, kimbap można połączyć niemal ze wszystkim, co mamy pod ręką – może to być np. marchew, ogórek, szynka czy jajko. Koreańczycy nie boją się nawet pożenić go ze swoim innym narodowym specjałem, czyli kimchi – fermentowanymi lub kiszonymi warzywami.

Różnica między sushi a kimbap dotyczy też ryżu. W przypadku pierwszego dania do ryżu dodawana jest specjalna mieszanka octu, soli i cukru. Natomiast ryż do kimbap potraktowany jest wyłącznie solą oraz olejem sezamowym. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama