Menu

Osoby z psychopatycznymi cechami osobowości wolą miasta

Osoby z psychopatycznymi cechami osobowości wolą miasta
W Londynie mieszka wiele osób z problemami psychicznymi... (Fot. Getty Images)
Od spokojnego łona natury wolisz zgiełk miasta? Możesz mieć w sobie coś z psychopaty. Według badań, ludzie, którzy czują się mniej związani z naturą, mają zwykle podwyższony poziom psychopatycznych cech osobowości. Dodatkowo zwolennicy mieszkania w mieście mają więcej cech z tzw. ciemnej triady obejmującej: psychopatię, narcyzm, makiawelizm.
Reklama

"Nasz związek z naturą jest czymś oczywistym, jednak szybkie tempo życia, nacisk na wygodę i napięte harmonogramy oddalają nas o tego" – zauważa autor badania Dean Fido, kierownik programu psychologii sądowej na Uniwersytecie Derby. Natura zbawiennie wpływa na nasz dobrostan – zwiększa empatię, łagodzi stres, poprawia samopoczucie. Jednak dr Fido zainteresowało to, czy nasza osobowość może nas odpychać od natury.

W przeprowadzonym dwuetapowo badaniu ochotnicy mieli odpowiedzieć na proste pytanie: wolę mieszkać w mieście, na przedmieściach, na wsi? Mieli również za zadanie wskazać swój poziom przywiązania do natury oraz wykonać test osobowości. Z badań wyłoniła się ciekawa zależność: osoby, które wykazywały więcej cech z zakresu ciemnej triady, deklarowały, że wolą mieszkać w mieście niż na obszarach podmiejskich lub wiejskich. Dodatkowo wyrażały raczej niechęć do natury.

"W naszych badaniach wykazaliśmy, że osoby bardziej związane z naturą wykazywały niższy poziom psychopatii. Chcę jednak zauważyć, że mówiąc o psychopatii, mówimy o cesze osobowości, a nie niebezpiecznej dewiacji"- wyjaśnił Fido w rozmowie z portalem PsyPost. Przyznał jednak, że choć badania wykazały ciekawą zależność, wciąż brakuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego osoby z bardziej psychopatycznymi cechami lubią środowiska miejskie?

Naukowcy są zainteresowani dalszymi badaniami, które mają wskazać, czy cechy psychopatyczne zmniejszają więź z naturą, czy też brak więzi z naturą zwiększa cechy psychopatyczne.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 11.06.2021
GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama