Menu

Od herbatki nie schudniesz!

Od herbatki nie schudniesz!
Ziołowe herbatki na "detoks" warto wypić od czasu do czasu, ale nie zapominajmy o zmianie nawyków żywieniowych... (Fot. Getty Images)
Detoks - to słowo stało się niemal obowiązkowe na opakowaniach różnorodnych herbat. Do spożywania ich zachęcają influencerki, gwiazdy, a eksperci wskazują, że zdrowotne, upiększające i oczyszczające właściwości różnorodnych naparów nie są niczym nowym.
Reklama

Hasztag #teatox gromadzi ponad 870 tys. postów na Instagramie. W poszukiwaniu kolejnych sposobów na oczyszczenie organizmu sięgamy już nie tylko po dietę, koktajle, zabiegi, ale również herbatki. Jednak eksperci ostrzegają, że w nadmiarze nawet niepozorne herbatki mogą okazać się szkodliwe. Podobnie jak samo słowo detoks.

Przyjęło się ono doskonale w naszej dietetycznej kulturze, ale nie tylko. Potrzebujemy detoksu od makijażu, technologii, wszystkiego, co nam nie służy, choć do tej pory nie szczególnie przeszkadzało. Zatem dziś oczyszczamy się ze wszystkiego.

Niestety, w kontekście diety detoks staje się przyczynkiem do zaburzeń odżywiania...

Jak wskazują eksperci, po wypiciu "oczyszczającej" herbaty nie ubędzie nam kilogramów... (Fot. Getty Images)

"Detoks, w kontekście zdrowia, to pozbywanie się z organizmu toksyn poprzez usuwanie i eliminację. Zaś utrata masy ciała uwalnia ciało od tłuszczu" - wyjaśnia na łamach "The Independent" dietetyk Charlotte Kinder. Dodaje, że mimo rosnącej popularności różnorodnych oczyszczających zabiegów, istnieje ograniczona liczba badań, które potwierdzają, że taki schemat postępowania przyczynia się do długotrwałej utraty masy ciała.

"Sprawdzają się one w krótkim okresie. W rzeczywistości, w dłuższej perspektywie, osoby, które straciły na wadze stosując takie metody, mają tendencję do przybierania na wadze po powrocie do normalnej diety" - dodaje.

Molly Forbes, działaczka i współzałożycielka podcastu Body Cons, uważa, że istotnym elementem problemu jest kultura żywienia, w której żyjemy. "Promuje nierealistyczne ideały piękna, narrację, że zdrowe ciało wygląda w jeden określony sposób, a odpowiedzią są diety, herbaty detoksykujące i produkty do szybkiego odchudzania" - zauważa Forbes.

Po raz kolejny cała dyskusja sprowadza się do zachowania umiaru. Zdecydowanie lepiej sięgać po różnorodne naturalne mieszanki ziół i napary, które wspomogą nasz organizm w naturalnych procesach oczyszczania.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.01.2021
GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama