Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Noszenie kolczyków było modne już 150 tysięcy lat temu!

Noszenie kolczyków było modne już 150 tysięcy lat temu!
Zespół archeologów prowadzących wykopaliska w Maroku dokonał sensacyjnego odkrycia. (Fot. Getty Images)
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w jednej z jaskiń w Maroku znaleziono muszelki, które były używane jako ozdobne kolczyki. Zdaniem archeologów, mogą sobie liczyć nawet 150 tys. lat. O odkryciu informuje pismo 'Science Advances'.
Reklama

Zespół fierowany przez Stevena L. Kuhna z University of Arizona College of Social and Behavioral Sciences (USA), odkrył 33 koraliki podczas prac badawczych prowadzonych w latach 2014-18 w jaskini Bizmoune niedaleko miasta Essaouira w Maroku. W badaniach uczestniczyli naukowcy marokańscy i francuscy.

Każda muszelka mierzy nieco ponad centymetr średnicy, zostały w nich wywiercone otwory. Naukowcy stwierdzili, że mają one 142-150 tys. lat, co pozwala stwierdzić, że używanie ozdób jest zapewne jeszcze starsze. W północnej Afryce znajdowano już podobne ozdoby, jednak nie były aż tak stare. Najstarsze znalezione dotąd kolczyki były "młodsze" o ok. 10 tys. lat od znalezionych w jaskini Bizmoune.

Jak wyjaśnia Steven L. Kuhn z University of Arizona College of Social and Behavioral Sciences (USA), używanie biżuterii wynikało nie tylko z chęci upiększenia się, ale było również sposobem komunikowania innym np. swojego statusu społecznego. Znalezione muszelki reprezentują najstarszą znaną formę komunikacji niewerbalnej wśród ludzi. "Prawdopodobnie były sposobem wyrażania swojej tożsamości poprzez ubiór" – wyjaśnia Kuhn.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.12.2021
GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama